Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.
Koszalin, Poland
wydarzenia

Wybory: Zagadkowi kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu koszalińskim

Autor Ala, fot. 8 Września 2023 godz. 9:14
W środę minął termin rejestracji list. W okręgu 40., czyli koszalińskim swoje listy złożyło 6 komitetów wyborczych. Kampanijną niespodziankę sprawili Bezpartyjni Samorządowcy, którzy chcąc zostać ogólnopolskim komitetem musieli złożyć listy w 21 okręgach. Udało im się to m.in. dlatego, że w naszym okręgu zaproponowali zupełnie nieznanych, by nie rzec enigmatycznych, a już na pewno nietutejszych kandydatów. Ale czy na pewno...

O ile liderów komitetów KKW Koalicja Obywatelska PO N IPL Zieloni - Bartosza Arlukowicza,  KW Prawo i Sprawiedliwość - Czesława Hoca, KKW Trzecia Droga PSL-PL 2050 Szymona Hołowni - Radosława Lubczyka, KW Nowa Lewica - Małgorzatę Prokop-Paczkowską, czy KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - Jana Kazimierza Adamczyka znają wszyscy to lidera oraz KW Bezpartyjni Samorządowcy, Sebastiana Tomczaka już nie. Przynajmniej jeszcze na razie nie...

 

Samorządowcy podzieleni

Samorządowcy w Polsce są podzieleni i skłóceni. Do ugrupowania Bezpartyjni Samorządowcy  należą samorządowcy różnych szczebli w całym kraju. Portal samorządowy  napisał, że "współpracujące z PiS-em Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy rejestruje partię polityczną o nazwie Tak! dla Polski, czyli dokładnie o takiej samej nazwie jak Ruch Samorządowy prezydentów największych polskich miast, który wspiera opozycję".- To nie tak, że współpracujemy z PiS-em - wyjaśnia Tomczak. - Faktycznie na Dolnym Śląsku rządzimy z PiS-em, ale w województwie lubuskim wspieramy Koalicję Obywatelską, a w świętokrzyskim PSL. My po prosty jesteśmy bezpartyjni i niezależni - dodaje lokalny lider Bezpartyjnych. 

Czym jest stowarzyszenie Tak! Dla Polski ? To ruch samorządowy założony 31 sierpnia 2020 w Gdańsku. Jest największym stowarzyszeniem skupiającym działaczy samorządowych w Polsce. Powstało jako ponadpartyjna platforma opozycyjna wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wspiera Koalicję Obywatelska, a jej liderem jest Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. "Próbą zawłaszczenia dorobku "Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski", tchórzostwem i nieuczciwością - nazywał Karnowski wniosek o powołanie partii pod nazwą "Ogólnopolska Koalicja Samorządowa - Tak! Dla Polski" Bezpartyjnych Samorządowców

No i mamy jeszcze trzecie samorządowe stowarzyszenie. To Koalicja Samorządowa czyli porozumienie rządzących Szczecinem i Koszalinem. Przypomnijmy, w lutym tego roku Stowarzyszenia Wspólny Koszalin i Koalicja Samorządowa Zachodniopomorskie ze Szczecina podpisały porozumienie o wspólnych działaniach na rzecz rozwoju społeczności lokalnych i współpracy w realizacji programu Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Zadeklarowały też chęć wystawienia wspólnej reprezentacji w najbliższych wyborach samorządowych. Konkurencyjna Koalicja Samorządowa, współpracując z Polską 2050 Szymona Hołowni podobnie jak Tak! Dla Polski! oskarża Bezpartyjnych Samorządowców o "kradzież nazwy organizacji i nieuczciwą próbę zbudowania własnej pozycji". Zarejestrowali oni partię pod nazwą "Ogólnopolska Koalicja Samorządowa TAK! Dla Polski" - podczas gdy ruch, w którym jest Piotr Krzystek i Piotr Jedliński nazywa się "Koalicja Samorządowa OK Samorząd". - Prezydent Szczecina przez wiele lat działał w naszym stowarzyszeniu. Nie wiem dlaczego odszedł. Teraz odbudowujemy nasze struktury zarówno w Szczecinie jak i w Koszalinie. Jeśli chodzi o sprawę nazwy, to właściwie nie zrobiło tego nasze stowarzyszenie, a tylko jeden z naszych członków. Nie wiem jak te sprawy się skończyły, ale namawialiśmy go do rozmów z samorządowcami - wyjaśnia Tomczak. 

 Oczywiście w Polsce jest więcej samorządowych stowarzyszeń. Na przykład Związek Samorządów Polski, który swego czasu apelował do prezydenta RP o przesunięcie daty wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku. No i mamy wreszcie Stowarzyszenie "Polska Samorządowa", które swoją siedzibę ma w podmanowskim Rosnowie. 

Bezpartyjni Samorządowcy ogólnopolskim Komitetem Wyborczym. Oto lista kandydatów Bezpartyjnych na posłów w okręgu nr 40:

Historyczny moment

Bez wątpienia to moment, który przejdzie do historii wyborów w Polsce. Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrowali listy do Sejmu w dwudziestu jeden okręgach, a tym samym stali się komitetem ogólnopolskim. Jedną z sześciu największych sił politycznych w kraju.  Na oficjalnej stronie Bezpartyjnych czytamy: "Ogółem w całej Polsce zebrano ponad 350 000 podpisów co pokazuje siłę Bezpartyjnych Samorządowców i pozwala optymistycznie patrzeć na sam wynik wyborczy. Pierwszy cel został osiągnięty teraz czas na przekroczenie ustawowego progu 5% i wprowadzenie pierwszych posłów do Sejmu. Przy frekwencji na poziomie 2019 roku to oznacza konieczność uzyskania miliona głosów. Bezpartyjni są na to gotowi, mają świetnych, sprawdzonych w codziennej – samorządowej – aktywności kandydatów". 

Pełną listę kandydatów na posłów okręgu 40. znajdziesz klikając TU  

 

Sebastian Tomczak, lider Bezpartyjnych to darłowianin

Tomczak to darłowianin z krwi i kości. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące, tu prowadził swoją działalność gospodarczą i wreszcie reprezentował to miasto w siatkarskiej drużynie M&W Stocznia. Był także częstym gościem na koszalińskich parkietach podczas pojedynków z Bronkiem Koszalin. 

Ma 33 lata i solidne wykształcenie. Ukończył Uniwersytet Szczeciński, Szkołę Główną Handlową oraz posiada dyplom MBA (Master of Business Administration). Jak twierdzi dzięki temu mógł pracować w Ministerstwie Środowiska, Ministerstwie Finansów, czy jak ostatnio w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. We wszystkich tych instytucjach był zastepcą dyrektora lub dyrektorem Biura Komunikacji. Obecnie prowadzi firmę zajmującą się pozyskiwaniem europejskich funduszy - głównie kredytów - i ich promocją dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest bezpartyjny. 

 Lider Bezpartyjnych Samorządowców, Sebastian Tomczak pochodzi z Darłowa. Z tym miastem związanych było kilku znanych polityków takich jak m.in.

śp. Przemysław Gosiewski, który w Darłowie spędził dzieciństwo (chodził do SP 3) i młodość.  Gosiewski to współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS i wiceprezes partii, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji, minister-członek Rady Ministrów oraz wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Zginął tragicznie w katastrofie Smoleńskiej. 

śp. Andrzej Lepper, który w Darłowie na rynku, późniejszy przywódca „Samoobrony” i wicepremier zaczynał swoją działalność publiczną. Lepper to Poseł na Sejm IV i V kadencji w latach 2001–2007, wicemarszałek

Sejmu IV i V kadencji. Poseł do Parlamentu Europejskiego V kadencji (2004)[2]. Wiceprezes Rady Ministrów oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (od 5 maja 2006 do 22 września 2006 oraz od 16 października 2006 do 9 lipca 2007). Kandydat w wyborach prezydenckich w 1995, 2000, 2005 i 2010. Jego śmierć do dziś budzi kontrowersje. 5 sierpnia 2011 roku Lepper został znaleziony martwy w warszawskim biurze Samoobrony. Miał popełnić samobójstwo przez powieszenie, tak przynajmniej brzmi oficjalna wersja. Według śledczych polityk cierpiał na depresję wywołaną postępowaniami karnymi, upadkiem politycznym, wielotysięcznym zadłużeniem i bankructwem finansowym partii. Tyle tylko, że nie wszyscy wierzą w samobójstwo byłego lidera Samoobrony, a przynajmniej mają wątpliwości, a Piotr Tymochowicz, bliski doradca Leppera i specjalista od wizerunku uważa wprost, że Leppera zamordowano. 

Andrzej Lewandowski, urodzony darłowiak, doświadczony samorządowiec, mi.in. burmistrz Darłowa. W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski, kandydując z 1. miejsca na liście Ruchu Palikota w okręgu koszalińskim. W wyborach w 2015 nie uzyskał poselskiej reelekcji. W wyborach w 2019 był przedstawicielem TR na liście SLD do Sejmu, w których nie uzyskał mandatu[5]. Później dołączył do powstałej z przekształcenia SLD Nowej Lewicy. Jest kandydatem - numer 6 na liście - tego ugrupowania w wyborach w 2023. 

Stanisław Gawłowski, działalność społeczno-polityczną rozpoczął w wieku 19 lat,

wstępując w 1987 r. do Ruchu Wolność i Pokój. W 1988 r. został członkiem antykomunistycznej Konfederacji Polski Niepodległej. W 1989 r. został współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Darłowie, a wkrótce założycielem i członkiem zarządu stowarzyszenia „Darłowski Klub Samorządowy”.  W 1994 r. został wybrany radnym Rady Miejskiej w Darłowie i jednocześnie członkiem Zarządu Miasta Darłowa. Dwa lata później, w wieku 28 lat, został zastępcą burmistrza Darłowa.  W 1998 r. został radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego – był przewodniczącym Komisji Turystyki i Kultury Fizycznej. W związku z wotum nieufności mieszkańców wobec Rady Gminy – premier Jerzy Buzek powołał go na Zarządcę Komisarycznego Gminy Mielno. Od 2002 r. był zastępcą prezydenta miasta Koszalina – odpowiadał za sprawy związane z gospodarką komunalną, ochronę środowiska, sport, kulturę oraz sprawy społeczne, a także nadzorował pracę wydziału komunikacji. Jest współorganizatorem powołania Krajowej Izby Gospodarki Odpadami działającej od 2004 r. Został odznaczony przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w 2005 r. Honorową Odznaką Związku Sybiraków oraz przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski za aktywną działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2005 r. z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany posłem V kadencji w okręgu koszalińskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskał mandat poselski, tym razem VI kadencji. 10 czerwca 2015 premier Ewa Kopacz poinformowała na konferencji prasowej, że przyjęła jego dymisję ze stanowiska wiceministra. W wyborach w tym samym roku został ponownie wybrany do Sejmu. W Sejmie VIII kadencji został przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W 2016 został p.o. sekretarza generalnego PO, a od grudnia 2017 do kwietnia 2018 zajmował stanowisko sekretarza generalnego partii. 17 listopada 2017 został powołany na funkcję przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską. W wyborach w 2019 uzyskał mandat senatora, kandydując z własnego komitetu w okręgu nr 100.  Obecnie z poparciem Paktu Senackiego ubiega się o reelekcję. 

Bartosz Arłukowicz, ukończył Liceum Ogólnokształcące w Darłowie, a następnie studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, Poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji (2007–2019), deputowany do Parlamentu Europejskiego IX kadencji (od 2019). W 2011 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2011–2015 minister zdrowia w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, w latach 2020–2021 i od 2021 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Aktualnie lider listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 40.