W roku szkolnym 2023/2024 w ZS 8 zaplanowano organizację 20 oddziałów, w tym 7 oddziałów technikum kształcących w zawodach technik usług fryzjerskich i technik technologii żywności oraz 13 oddziałów szkoły branżowej I stopnia kształcących w bardzo wielu zawodach, m.in. z branż o charakterze usługowym, branży spożywczej czy mechanicznej.
Oferta edukacyjna jest zróżnicowana i otwarta na potrzeby rynku pracy, nowe zawody w których kształci szkoła, jak automatyk, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, technik technologii żywności, należą do deficytowych w kraju i województwie, ale też mechanik-monter maszyn i urządzeń, fryzjer, cukiernik, piekarz czy stolarz to zawody, których potrzebuje lokalny rynek pracy.
Ponad 93% uczniów szkoły branżowej to młodociani pracownicy.
Przyjmuje się, że w roku szkolnym 2023/2024 do zespołu uczęszczać będzie ponad 450 uczniów, z czego około 150 osób to uczniowie technikum, a około 300 to uczniowie szkoły branżowej.
W odpowiedzi na kryzys humanitarny wywołany wojną w Ukrainie, utworzony został w szkole w roku szkolnym 2021/2022 oddział przygotowawczy, którego efektem jest dzisiaj, między innymi, nauka w oddziałach ogólnodostępnych 13 dzieci ukraińskich uchodźców.
Świadectwem wysokiej jakości kształcenia młodzieży są wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe i egzaminów zawodowych. Od dawna utrzymują się one na najwyższym poziomie w województwie pozycjonując tym samym szkołę w gronie najlepszych branżowych placówek edukacyjnych (w latach 2020-22 zdawalność w kwalifikacjach: wykonywanie zabiegów fryzjerskich, projektowanie fryzur, produkcja wyrobów cukierniczych czy prowadzenie sprzedaży wyniosła 100%, a w roku 2023 ponad 90 %).
Szkoła zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczniom, uznając je za jeden z głównych celów działalności placówki. Konsekwentnie realizuje programy edukacyjne adresowane do młodzieży, dotyczą one profilaktyki uzależnień, agresji i przemocy („Twoje życie – twój wybór”, „Miej oczy szeroko otwarte” , „Cybernauci – bądź bezpieczny w sieci”, „Bliżej siebie”).
Organizując proces edukacyjno-wychowawczy szkoła kładzie kłaść nacisk na efektywną współpracę z pracodawcami. Spółki Espersen Poland, KOSPEL, Veraplast, ROTHO, ale też i mniejsze przedsiębiorstwa usługowe oraz produkcyjne, to niezwykle ważne ogniwa w procesie kształcenia młodocianego pracownika. Współpraca zwykle dotyczy realizacji praktycznej nauki zawodu, ale też wspólnego rozwiązywania problemów wychowawczych i pomocy materialnej szkole.
Szkoła niezwykle ceni sobie współpracę z instytucjami z jej otoczenia: poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, ośrodkami doskonalenia nauczycieli, Wojewódzkim i Powiatowym Urzędem Pracy, Izbą Rzemieślniczą Pomorza Środkowego, Cechem Rzemiosł Różnych, instytucjami kultury, lokalnym środowiskiem gospodarczym, instytucjami finansowymi oraz strzegącymi prawa i porządku.
W szkole kultywuje się lokalne tradycje, uczniowie w ramach wolontariatu chętnie wspierają uroczystości i imprezy organizowane przez miasto, jak Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”, podejmują działania na rzecz osób pokrzywdzonych przez los i niezaradnych życiowo, uczestniczą w Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatach Artystycznych, kwestują na rzecz koszalińskiego hospicjum, ale też chętnie biorą udział w przedsięwzięciach, udzielając wsparcia dla pensjonariuszy lokalnych domów pomocy społecznej „Młody fryzjer dla seniora” i „Młody cukiernik dla seniora”, w których ich talent i pasje zostają docenione.
W szkole wdrażane są nowoczesne metody nauczania i wychowania poprzez udział w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Realizowane projekty są odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby uczniów i nauczycieli, a za cel stawiają sobie rozwój zawodowy uczniów technikum, młodocianych pracowników szkoły branżowej, bądź nauczycieli przedmiotów zawodowych, a w ramach ich realizacji organizowane są m.in. kursy, dzięki którym wszyscy zdobywają dodatkowe kwalifikacje (np. spawacza, barmana-baristy) i szkolenia, które zwiększają wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz płatne staże,
Historia pokazała, że uczeń szkoły osiąga sukces w dziedzinie, w której ma największe predyspozycje, są wśród nich laureaci Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, finaliści Wojewódzkiego Turnieju „Na najlepszego ucznia w zawodzie cukiernik”, Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Poszukiwacze smaków”,
Na bazę lokalową szkoły składa się stermomodernizowany budynek szkoły, połączony z dwoma salami gimnastycznymi, z których jedna w 2022 roku przeszła gruntowny remont. Szkoła poszczycić się może profesjonalnie wyposażonymi pracowniami zawodowymi: pracownią fryzjerską, cukierniczą, sprzedaży i techniczną, które zapewniły kształcenie praktyczne w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, a ich potencjał wykorzystano do utworzenia ośrodków egzaminacyjnych dla technika usług fryzjerskich, technika technologii żywności i sprzedawcy. Szkoła ponadto posiada dwa ośrodki egzaminacyjne zorganizowane na terenach zakładów produkcyjnych: dla operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych w zakładzie produkcyjnym spółki Veraplast oraz dla automatyków utworzony w roku 2023 w hali spółki Espersen Poland.
Wszystkie pracownie i sale lekcyjne posiadają dostęp do Internetu, a stanowiska nauczycieli wyposażone są w komputery stacjonarne, większość pracowni i sal posiada projektory, tablice interaktywne lub monitory interaktywne.
Zespół Szkół nr 8 to nowoczesna, innowacyjna, bezpieczna, akceptowana przez młodzież i rodziców, bardzo potrzebna w środowisku placówka, która poprzez zapewnienie solidnego wykształcenia zawodowego jest dla absolwenta szkoły podstawowej poważną alternatywą edukacyjną.