Uczelnia uplasowała się na 32. miejscu w rankingu umiędzynarodowienia. To nowość, we wcześniejszych rankingach nasza uczelnia nie była brana pod uwagę w tym kryterium oceny (w tym zestawieniu nasza uczelnia wyprzedza niektóre wiodące uniwersytety i uczelnie techniczne). Politechnika Koszalińska zajęła wysokie miejsce także w kategoriach Innowacje – Wynalazczość, Publikacje naukowe oraz Warunki kształcenia.
Wysoko ocenione zostały również poszczególne kierunki studiów. Mechanika i Budowa maszyn (WM PK) skoczyła w swojej grupie aż o 5 oczek i tym samym jest na 10. miejscu w kraju. Wyższą pozycję zajął również kierunek Mechatronika (z 14. na 11. miejsce), a także Energetyka ( z 14. na 12.). Budownictwo (WiLŚiG) odnotowało wzrost o jedna pozycję (20 miejsce). Podobny wzrost miał miejsce na kierunku Inżynieria Środowiska (28 miejsce).
Dobrze poradziły sobie także kierunki oferowane na Wydziale Humanistycznym i Wydziale Nauk Ekonomicznych. O dwa miejsca do góry z 22. na 20, wspiął się kierunek Europeistyka (WH). Na tej samej pozycji, po awansie o trzy miejsca uplasował się kierunek Finanse i Rachunkowość (WNE).
– Sukcesywne budowanie pozycji rankingowej jest dla nas jednym z działań priorytetowych – mówi dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Wyniki rankingu „Perspektyw” traktujemy jako obiektywną, pozytywną i wiarygodną ocenę oraz rzeczywiste odzwierciedlenie naszej obecnej pozycji na mapie polskich uczelni. Niezmiernie cieszymy się z tak wysokich miejsc, i cóż, pracujemy dalej!
Ranking magazynu „Perspektywy” ocenia polskie uczelnie wyższe uwzględniając blisko 30 wskaźników zgrupowanych w osiem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, wynalazczość, potencjał naukowy, efektywność naukowa, publikacje, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Poza rankingiem ogólnym, uczelnie podzielone są według rodzajów. Stworzone są również rankingi dla wybranych kierunków technicznych, humanistycznych czy medycznych.