Informacja dotycząca polityki plików cookies: Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności. Zamknij.
Koszalin, Poland
wydarzenia

Wojewoda odmawia zawieszenia oddziału neurologii w Koszalinie

Autor Ala, fot. Szpital w Koszalinie 15 Maj 2023 godz. 8:12
Biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego poinformowało, że wojewoda odmówił wydania zgody na zawieszenie czasowe oddziału neurologii z pododdziałami udarowym i padaczkowym. Wcześnie negatywną opinią dotycząca zamknięcia oddziału wydał szczeciński oddział NFZ.

Wczoraj ok. 600 osób wzięło udział w proteście zorganizowanym w obronie oddziału. Wcześniej  trzech dyrektorów szpitali w Koszalinie, Kołobrzegu i Gryficach wystosowało apel.

Przypomnijmy, że o sytuacji został poinformowany Konsultant Wojewódzki ds. Neurologii, który – po raz pierwszy od kilkunastu lat - był w ostatnich dniach w Szpitalu, widział Oddział i był pod wrażeniem jego nowoczesności i wyposażenia, a także rozmawiał z personelem i dowiedział się m. in., że Dyrektor Szpitala spełnił oczekiwania płacowe kadry pracującej na Oddziale Neurologii oraz oczekiwania organizacyjne, w tym zatrudnił nowego Koordynatora Oddziału.

 

Niestety, część lekarzy pracujących na Oddziale, z różnych powodów osobistych, nie była zainteresowana przedłużeniem kontraktów i dalszą pracą na Oddziale. Tej sytuacji – o czym mówią sami lekarze - z pewnością nie pomaga fakt, że placówka, a także lekarze są atakowani przez opinię publiczną, przez pacjentów i ich rodziny. Ponadto fala hejtu pod adresem Szpitala ze strony niektórych mediów oraz parlamentarzystów, którzy jawią się jako dobroczyńcy, wpływa negatywnie na personel.

 

W sytuacji braku pełnego zespołu neurologów nie jest możliwe prowadzenie bezpiecznej hospitalizacji pacjentów wymagających leczenia z zakresu neurologii.

 

Problem z brakiem neurologów dotyczy wielu szpitali w całym kraju. M. in. w minionym roku został zamknięty Oddział Neurologii w Szpitalu w Wałczu. W naszym województwie dochodzą do tego wieloletnie zaniedbania w zakresie kształcenia nowej kadry z dziedziny neurologii.

 

Szpital Wojewódzki w Koszalinie intensywnie poszukuje kadry lekarskiej. Odtworzenie zespołu i ponowne uruchomienie Oddziału wymaga czasu i spokojnej atmosfery. Obecnie prowadzone są rozmowy m. in. z zespołem neurologów spoza Koszalina. Liczymy na to, że w najbliższym czasie uda się na nowo skompletować kadrę lekarską, by Oddział Neurologii w koszalińskim Szpitalu mógł dalej funkcjonować. Do tego czasu pacjenci wymagający hospitalizacji w zakresie neurologii będą przyjmowani przez inne jednostki medyczne w województwie.

Czytaj też

Piotr Jedliński: Zadeklarowałem, że przekażę lekarzom deficytowych specjalności służbowe mieszkania

Ala za FB/Piotr Jedliński - 18 Maj 2023 godz. 17:27
"Podczas dzisiejszej rozmowy z władzami szpitala zaproponowałem aby lekarze, którzy posiadają deficytowe specjalizacje otrzymali w Koszalinie możliwość zamieszkania w mieszkaniach KTBS lub ZBMu w pierwszej kolejności na czas pracy w Szpitalu Wojewódzkim. Liczę, że to pomoże przekonać ich do wybrania Koszalina jako dobrego miejsca do pracy Zdrowie to najważniejsza sprawa dla każdego człowieka życia. Zdrowie to najważniejsza sprawa dla każdego człowieka" - napisał na swoim fanpejdżu prezydent Koszalina. "Nasze miasto i region nie może być pozbawiony oddziału neurologii – jednego z najbardziej kluczowych dla zdrowia nas wszystkich. Oddziału, który ratuje ludzkie życie. Jednak to koszaliński szpital zarządzany przez samorząd wojewódzki z wicemarszałkiem Tomaszem Sobierajem na czele musi dołożyć wszelkich starań, aby pozyskać młodych, perspektywicznych, wykwalifikowanych absolwentów uczelni medycznych dla naszego miasta. To władze województwa i Dyrekcja szpitala odpowiedzialni są za stworzenie jak najlepszych warunków do pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego. Deklaruję, że miasto – tak jak do tej pory – będzie czynnie wspierać wszystkie działania zmierzające do poprawy sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu".