Laureaci zostali wybrani z grona 180 uczestników ubiegłorocznej edycji akcji Masz Głos, która od 17 lat pomaga społecznikom i władzom samorządowym w całej Polsce rozwiązywać lokalne problemy poprzez dialog i partnerską współpracę.
„W 2022 roku środowiska lokalne wyszły z pozycji petentów, fazy załatwiania prostych spraw i śmiało wkroczyły na scenę lokalnego życia, upominając się o partnerskie zarządzanie. Dostrzegam tutaj wspięcie się na wyższy poziom partycypacji społecznej" – mówi Jerzy Stępień, który zasiada w gronie jurorów nagrody Super Samorząd obok Edwina Bendyka, Olgi Gitkiewicz, Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz i Bartosza Węglarczyka.
„Czasy kryzysu pokazały, że organizacje społeczne często dysponują większą wiedzą o problemach, niż lokalne struktury władzy. Na szczęście druga strona otwiera się na tę wiedzę i potrafi wspólnie z mieszkańcami budować system odpowiedzi na ich potrzeby"– mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Nagrodę Super Samorząd otrzymały organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców oraz władz samorządowych, które w tandemie i po partnersku współpracowały przy realizacji oddolnych inicjatyw poprawiających funkcjonowanie lokalnych społeczności.
Laureaci nagrody Super Samorząd 2022:
Nagroda Specjalna
W wyjątkowo trudnym roku, w którym odczuwaliśmy jeszcze skutki pandemii, zaczęła się wojna w Ukrainie. Mieszkańcy wielu polskich miejscowości po raz kolejny udowodnili siłę społeczeństwa obywatelskiego. Jury Nagrody Super Samorząd przyznało w związku z tym Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją społeczność samorządowa Międzyrzeca Podlaskiego, która do pomocy uchodźcom podeszła nie tylko z wielką empatią, ale w sposób pozwalający wykorzystać energię różnych środowisk i ochotników. Było to możliwe dzięki otwarciu się lokalnych władz i urzędników – w szczególności wiceburmistrza Pawła Łysańczuka odpowiedzialnego za koordynację działań punktu humanitarnego – na partnerską współpracę z formalnymi i nieformalnymi grupami mieszkańców. Stanowiło to duże wyzwanie, ponieważ systemy zarządzania kryzysowego zwykle nie uwzględniają potencjału organizacji i grup ochotników, ale zwiększyło skuteczność działań.
„W Międzyrzecu Podlaskim zamiast wielu małych, rozproszonych i nieskoordynowanych działań, różne środowiska, ochotnicy i urzędnicy, włączyli się do jednej, wspólnej, dużej inicjatywy pomocy, i to wszystko w sytuacji trudnej emocjonalnie, w małym mieście, które nie otrzymało żadnego wsparcia z zewnątrz. To robi wrażenie" – komentuje Anna Dąbrowska, współzałożycielka Lubelskiego Komitetu Pomocy Ukrainie i jedna z koordynatorek akcji Masz Głos.
Mieszkańcy mają głos
Nie wszędzie partnerska współpraca organizacji z władzami samorządowymi układa się tak dobrze, ale są miejsca w Polsce, w których mieszkańcom nie brakuje wytrwałości, aby nawet wtedy dążyć do zmian w swoim otoczeniu. Świetnie określają palące potrzeby mieszkańców, są konsekwentni, potrafią znaleźć nieoczywiste rozwiązania problemów, a przy tym zmobilizować innych do współpracy. Za to właśnie sześć grup lokalnych otrzymało Nagrodę Super Głos. Laureatów wybrali eksperci organizacji społecznych z dużym doświadczeniem, które od lat współpracują z Fundacją im. Stefana Batorego: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje.
Laureaci nagrody Super Głos 2022:
Więcej o laureatach i finalistach nagrody Super Samorząd i Super Głoslub w naszej krótkiej animacji.
Transmisja uroczystości wręczenia nagród odbędzie się 21 lutego o godz. 12 na profilach Fundacji Batorego na Facebooku, YouTube, profilu akcji Masz Głos i stronie głównej Onet.pl
Od 21 lutego 2023 rusza nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos. Zgłoszenia przyjmujemy do 5 marca przez formularz