Ubezpieczenie nieruchomości należy do najpopularniejszych rodzajów polis kupowanych w Polsce. Choć w odróżnieniu np. od OC komunikacyjnego jest w pełni dobrowolne (wymagane jedynie przez bank, jeżeli mieszkanie czy dom jest kredytowany), decydują się na nie miliony klientów świadomych potencjalnych zagrożeń mogących doprowadzić do zniszczenia nieruchomości. Jeśli chodzi o ubezpieczenie domu drewnianego, jest ono wręcz konieczne z perspektywy właściciela ze względu na relatywnie wysoki poziom zagrożenia pożarowego. Przyjrzyjmy się wobec tego cenom tego produktu w Koszalinie i zastanówmy, jakie czynniki wpływają na wysokość składki.
Kluczowym czynnikiem, który kształtuję cenę ubezpieczenia nieruchomości, jest jego zakres. Pod tym względem można wyróżnić 3 rodzaje polis dla budynków:
Jak możesz się domyślać, najmniej zapłacisz za podstawowy wariant, który obejmuje wyłącznie mury i ewentualnie również elementy stałe nieruchomości. Chodzi m.in. o ściany i sufity, balkony, stolarkę okienną czy wyposażenie w zabudowie, więc ta wersja polisy nie uwzględnia znajdującego się w pomieszczeniach wyposażenia ruchomego w rodzaju gotówki, sprzętów RTV i AGD, ubrań czy dzieł sztuki. Oferty, które zawierają mienie ruchome, można znaleźć wkalkulatorze ubezpieczeń mieszkania na ubezpieczeniemieszkania.pl w ramach droższych wariantów rozszerzonych. Najwięcej trzeba zapłacić zaś za polisę typu all risks, ponieważ zapewnia ona maksymalną ochronę.
Im więcej przedmiotów obejmuje polisa, tym wyższa składka, jednak również zakres zdarzeń, w przypadku których działa dane ubezpieczenie, decyduje o jego cenie. Najtańsze oferty gwarantują wypłatę odszkodowania wyłącznie po wystąpieniu najbardziej elementarnych ryzyk w rodzaju zalania czy pożaru, jednak już kradzież z włamaniem, osuwanie się ziemi, przepięcia, powodzie albo stłuczenia szyb występują głównie w droższych polisach. Wiele z nich można znaleźć w rankingu na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ranking.
Nie tylko konstrukcja samego ubezpieczenia wpływa na wysokość składki – w dużym stopniu kształtują ją także parametry nieruchomości. Wśród kluczowych zmiennych decydujących o cenie polisy można wymienić wartość budynku czy mieszkania. Łatwo dojść do wniosku, że wraz z jej wzrostem rośnie też składka, dlatego mieszkańcy centralnych dzielnic Warszawy, Gdańska czy Wrocławia, gdzie nieruchomości należą do najdroższych w Polsce, płacą za ich ubezpieczenie wyraźnie więcej niż np. osoby żyjące na obrzeżach Koszalina. Dotyczy to również polisy dla nieruchomości w remoncie, o której dowiesz się więcej na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-mieszkania-na-czas-remontu-przed-czym-chroni.
Mniejszy wpływ na cenę ubezpieczenia mają takie czynniki jak powierzchnia mieszkania czy domu, lokalizacja (np. na terenie zalewowym polisa może być droższa), kondygnacja lokalu czy ilość i wartość wcześniej wypłaconych odszkodowań (ich brak oznacza niższą składkę). Po więcej informacji na temat ubezpieczeń nieruchomości zapraszamy do serwisu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/