W połowie lipca prezydent Piotr Jedliński apelował do marszałka o zabezpieczenie na budowę stadionu w Koszalinie kwoty 100 mln zł m.in. ze środków unijnych. Zarówno marszałek Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Tomasz Sobieraj publicznie wskazywali, skąd takie środki pozyskać i, że w obecnej perspektywie wsparcie na rzecz infrastruktury sportowej nie jest już możliwe, a prezydent Jedliński jako członek Komitetu Monitorującego RPO WZ powinien taką wiedzę posiadać.
– Z funduszy UE wspieraliśmy budowę wszystkich kluczowych obiektów w Koszalinie, które mogliśmy finansować, choćby budowę filharmonii, hali widowiskowo-sportowej oraz kompleksu wodno-rekreacyjnego czy modernizacji Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Jednak apel, aby współfinansować stadion jest absurdalny, bo prezydent od lat jako członek Komitetu Monitorującego RPO doskonale wie, że jest to niemożliwe ze środków unijnych dla regionu. Ten apel to próba wywołania awantury politycznej przez prezydenta związanego obecnie w Radzie Miasta z PiS. Ja w takie tanie awantury wciągnąć się nie dam. Będziemy dalej rozwijać Koszalin, budując choćby przy Politechnice Koszalińskiej, „Zachodniopomorskie Centrum Zrównoważonego Rozwoju” – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Marszałek zaznacza także, że dla Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego priorytetem jest równomierny i zrównoważony rozwój Pomorza Zachodniego, we wszystkich jego częściach. To podejście widać doskonale w sposobie dystrybucji środków Unii Europejskiej, będących w dyspozycji województwa. Nie jest prawdą, że wschodnia część województwa, w tym region koszaliński, nie może liczyć na tak duże wsparcie jak stolica regionu. Wartość środków RPO WZ 2014-2020 na 1 mieszkańca Koszalina wyniosła więcej, niż w Szczecinie. W obszarze kultury z dofinansowaniem środków RPO poprzedniej perspektywy realizowana była budowa Filharmonii Koszalińskiej czy też modernizacja Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
Dotacje z RPO WZ 2007-2013 zostały także przyznane na budowę hali widowiskowo-sportowej oraz kompleksu wodno-rekreacyjnego. W pierwszym przypadku dofinansowanie ze środków UE (ponad 20 mln zł) pozostaje najwyższym jednostkowym wsparciem na tego rodzaju infrastrukturę w dotychczasowych dwóch edycjach RPO WZ, w drugim – aquapark w Koszalinie jest jedynym wspartym środkami RPO WZ w regionie!
Marszałek nie kwestionuje potrzeby budowy nowego obiektu, ale też podpowiada obecnemu włodarzowi Koszalina jak inni prezydenci finansują inwestycje w infrastrukturę sportową.
– Wysoką skutecznością w tym zakresie wykazało się chociażby Miasto Szczecin, które przebudowę Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera realizuje nie tylko ze środków własnych, ale również m.in. dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W kontekście Pana zamierzeń związanych z budową stadionu w Koszalinie zasadne byłoby wykorzystanie dobrych praktyk i know-how, którymi dysponują prezydenci innych miast w Polsce. Nie mam wątpliwości, iż Prezydent Szczecina będzie gotów się z Panem nimi podzielić – pisze marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek województwa Olgierd Geblewicz zapewnia także, że w nowej perspektywie finansowej polityka równomiernego rozwoju Pomorza Zachodniego będzie kontynuowana.
– Nie bez przyczyny rośnie w nowym programie regionalnym znaczenie wymiaru terytorialnego i zwiększa się skala środków, które Zarząd Województwa zamierza udostępnić partnerstwom samorządów na poczet realizacji strategii terytorialnych – zaznacza marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek Olgierd Geblewicz przypomina także, że w planach na najbliższe lata jest utworzenie w Koszalinie, przy Politechnice Koszalińskiej, „Zachodniopomorskiego Centrum Zrównoważonego Rozwoju”. – Inwestycja ta zaplanowana jest jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć ujętych w nowej perspektywie finansowej, w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.