Choć firma MPS International została zarejestrowana w Polsce w 1991 roku, pierwszą fakturę wystawiono 17 stycznia 1992 roku. I to właśnie od tej daty liczona jest 30-letnia historia firmy. Korzenie MPS sięgają jednak znacznie wcześniej niż roku 1992 oraz znacznie dalej niż Koszalin i Polska. Firmę założyło dwóch partnerów biznesowych w Szwecji w latach 70. ubiegłego wieku. Zaczęło się w Hallstahammar – mieście niedaleko Sztokholmu.
Po przemianach ustrojowych uznano, że będzie Polska będzie dobrym miejscem do przeniesienia biznesu. Wybór padł na Koszalin i obiekty byłego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego (WPHW) przy ul. Bohaterów Warszawy 30.
Nie zawsze były tu kosmetyki
Początkowo MPS zajmował się produkcją opakowań plastikowych. W 1993 roku zrodził się pomysł rozwoju biznesu i poszerzenia oferty o konfekcjonowanie olejów silnikowych. U progu XXI wieku zapadła decyzja o rozwinięciu produkcji kosmetyków i chemii gospodarczej.
– Wiele firm takich, jak nasza, ma własne marki – mówi Richard Kressner, były właściciel MPS International. – My już na samym początku zdecydowaliśmy, że nie będziemy konkurować z naszymi klientami. Myślę, że z tego właśnie powodu wielokrotnie byliśmy lepszym partnerem biznesowym.
Pod własną marką MPS International produkuje kosmetyki i wyroby chemii gospodarczej wyłącznie dla branży HoReCa, czyli szeroko pojętego hotelarstwa i gastronomii. W odpowiedzi na zapotrzebowanie wynikające z pandemii rozwinięto wachlarz wyrobów pod marką Antiseptus (w tej chwili są to płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni). W grudniu 2021 roku zakończył się rebranding oferty mydeł, które teraz sprzedawane są pod wspólną marką Solution by MPS.
Zarząd dziękuje pracownikom
Podczas jubileuszowej uroczystości pracownicy firmy (dziś jest ich 350), emeryci oraz zaproszeni goście obejrzeli wspomnieniowe filmy, w których wystąpiły osoby związane z MPS International przed laty. Obecni właściciele firmy dziękowali pracownikom za ich wkład w rozwój firmy.
– Jestem dumna z tego, że sama byłam i wciąż jestem częścią ogromniej większości historii tej firmy – powiedziała Wanda Stypułkowska, prezes MPS International. – Pracę zaczęłam w marcu 1993 roku, więc mogłabym wiele powiedzieć o początkach MPS-u w Koszalinie i o tym, jak przedsiębiorstwo zmieniało się na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Ale w tej historii najważniejsi są ludzie. Obecność w tej sali emerytów, którzy wiele lat swojego zawodowego życia związali właśnie z MPS International oraz pracowników z przeszło dwudziestoletnim stażem, a nawet byłego właściciela, świadczy o tym, że nie są to puste słowa. Jestem wdzięczna za to, że mogłam wszystkich Państwa poznać.
Pani prezes podsumowała całą działalność firmy czterema literami „r”: „r” jak rzetelność, „r” jak równowaga, „r” jak rozpoznawalność i „r” jak rozwój.
Tomasz Tołwiński, wiceprezes MPS International, zapowiedział nieustanny rozwój firmy i – co za nim idzie – również pracowników. Zapewnił o dalszym dostosowywaniu się do panujących trendów, wręcz ich tworzeniu.
– Pracownikom życzę satysfakcji z pracy, by była ona dla was wyzwaniem i motorem napędowym do rozwoju. Partnerom biznesowym – wielu pomysłów, które będziemy mogli wspólnie realizować oraz sukcesów, bo wasz sukces jest również naszym sukcesem – mówił wiceprezes. – Partnerom z naszego otoczenia życzę zadowolenia ze wzajemnej współpracy, czy to na niwie samorządowej, naukowej czy gospodarczej. A mieszkańcom Koszalina, by MPS International był ambasadorem miasta w świecie. Firmą, z której każda koszalinianka i każdy koszalinianin będzie dumny.
Na ręce Wandy Stypułkowskiej pracownicy przekazali prezent. Był to szkic budynku MPS International, wykonany przez jego projektanta, pochodzący z 1974 roku.
MPS odpowiedzialny społecznie
Obecny na uroczystości prezydent Koszalina Piotr Jedliński podkreślił społeczne zaangażowanie firmy.
– Co dla mnie szczególnie ważne, przedsiębiorstwo czuje się związane z miastem oraz regionem i daje temu wyraz – mówił Piotr Jedliński. – Przekonaliśmy się o tym choćby w ostatnim czasie, kiedy to spółka przekazała koszalińskim szkołom dużą partię płynów do dezynfekcji rąk oraz gdy wzięła udział w organizacji pomocy dla walczącej Ukrainy.
MPS International wspiera także lokalny sport – jest sponsorem pierwszoligowej drużyny piłki ręcznej mężczyzn Gwardia Koszalin. W siedzibie firmy od 2016 roku działa galeria sztuki. Na terenie przedsiębiorstwa znajduje się pasieka, rośnie też „Pole nadziei”.
– Gdy tylko brakuje nam środków czystości, firma błyskawicznie odpowiada transportem mydeł, szamponów i innych swoich wyrobów – mówi Grażyna Zięba, dyrektorka Hospicjum im. św. M. M. Kolbego. – Jesteśmy wdzięczni również pracownikom za włączanie się w akcje charytatywne na rzecz naszych pacjentów. Pięknym przykładem współpracy MPS z hospicjum jest „Pole nadziei” z żonkilami, które rośnie przed wejściem do firmy.
Klienci doceniają profesjonalizm
Dziś MPS International to firma, która sprzedaje swoje usługi nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu i Niemczech. Na dodatek to jedna z niewielu fabryk, oferująca pod jednym dachem usługę produkcji kosmetyków i opakowań do nich. Marka MPS International jako usługodawcy jest dobrze znana w świecie przemysłu kosmetycznego i opakowaniowego.
– Z MPS International współpracujemy od wielu lat i wysoko cenimy sobie tę współpracę – mówi Dorota Weremiejczyk, kierownik Działu Zakupów w firmie Dr Irena Eris. – Firma jest rzetelnym i odpowiedzialnym partnerem dla naszego biznesu. Usługi świadczone przez MPS są kompleksowe, a zatrudnieni tu eksperci do każdego wyzwania podchodzą z dużą elastycznością i profesjonalizmem.
– MPS International od lat realizuje ciekawe i innowacyjne projekty kosmetyczne, wykorzystując ekspercką wiedzę swoich pracowników – dodaje Iwona Białas, safety assessor z firmy CosmetoSAFE Consulting. – Firma solidnie wywiązuje się ze swoich obowiązków dotyczących dokumentacji wyrobów i prowadzonych badań. MPS elastycznie podchodzi do oczekiwań rynku, dlatego ma w swojej ofercie bardzo szeroki wachlarz produktów.
– MPS International to nie tylko opakowania – mówi Adrian Cereszko, inżynier procesu w firmie Cormay Diagnostics. – Na podstawie wieloletniej współpracy mogę stwierdzić, że wraz z produktem otrzymujemy pełne wsparcie i doradztwo w obszarach technicznych, jakościowych i rozwojowych. MPS dba o bezpieczeństwo łańcucha dostaw, wdrażając alternatywne surowce. Całość kooperacji opiera się na zaufaniu oraz elastycznym podejściu do napotkanych wyzwań.
MPS zaangażowany w branżę
Prezes MPS International Wanda Stypułkowska już drugą kadencję jest prezesem Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego (PZPK) – największej polskiej organizacji zrzeszającej producentów i właścicieli marek kosmetycznych, która reprezentuje cały sektor nie tylko w kraju, ale i za granicą. W działalność tej organizacji są również zaangażowani pracownicy firmy.
– Rola MPS International w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego jest ważna z wielu względów, ale dwa z nich są kluczowe – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektorka generalna PZPK. – Po pierwsze, dzięki dobrym wzajemnym relacjom zyskujemy aktywnych i zaangażowanych ekspertów, wspierających doświadczeniem cały sektor kosmetyczny w Polsce. Reprezentanci poszczególnych działów firmy to na forum związku bardzo cenieni profesjonaliści, którzy wspierają nas wiedzą z różnych obszarów, m.in. opakowań, recyklatów, gospodarki o obiegu zamkniętym. Bardzo doceniamy to zaangażowanie w prace grup roboczych. Bez niego ekspertyza organizacji w obszarach takich jak Strategia Plastikowa byłaby uboższa. Po drugie, dla takiej organizacji jak nasza, szalenie ważna jest perspektywa lokalna firm. MPS International to nasz mocny ambasador w Koszalinie i regionie, który w wielu obszarach ekspertyzy nie ma sobie równych.