Premierowy Festiwal Wina w listopadzie 2021 roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów. Tegoroczny, w terminie przedwakacyjnym, zapowiada się na jeszcze większe wydarzenie. Od 20 do 22 maja Zamek Książąt Pomorski w Szczecinie stanie się winiarskim królestwem, z kulinarnymi i muzycznymi atrakcjami.
- Ci, którzy nam to wino stworzyli, a więc winowajcy tego przedsięwzięcia, to Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego, ale Festiwal Wina to nasze wspólne dzieło. Inicjatywa winiarzy trafiła na podatny grunt w Sejmiku Województwa, spotkała się ze zrozumieniem Zarządu Województwa. Kibicujemy tej nowej, wciąż rozwijającej się w naszym regionie tradycji produkcji wina. Wiemy, że są kolejni zainteresowani. Na mniejszą lub większa skalę. Podpatrują naszych pionierów. I w przyszłości należy się spodziewać dalszego rozwoju winiarstwa na Pomorzu Zachodnim - mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas konferencji zapowiadającej II Festiwal Wina. - To jest uzupełnienie naszej ciekawej oferty turystycznej i kulturalnej, wzbogacenie smaków Pomorza Zachodniego. Widzimy też bardzo pozytywny odzew mieszkańców. Coraz bardziej interesują się lokalnymi produktami w ogóle, w tym lokalnym winem.
Marszałek zwrócił uwagę, że premierowy Festiwal Wina, w listopadzie 2021, trwał dwa dni, a tegoroczny…
- Przeciągnął się na trzy dni. Jak tak dalej pójdzie, w przyszłym roku będziemy mieli tydzień festiwalowy - zażartował Olgierd Geblewicz.
Winiarskie święto na Zamku rozpocznie się w piętek (20 maja) o godzinie 17. W sobotę festiwalowe wydarzenia zaplanowano od godz. 13 do 23, a w niedzielę od godz. 13 do 19. Wstęp jest bezpłatny.
- Pamiętamy ten listopadowy weekend i pierwszy festiwal. Pogoda była nieciekawa, a mimo to zainteresowanie było olbrzymie - przypomniała Anna Bańkowska, Członkini Zarządu Województwa Zachododniopomorskiego. - Teraz spodziewamy się jeszcze większej liczby gości. Oprócz degustacji produktów z naszych zachodniopomorskich winnic będzie można skosztować również produktów regionalnych, serów, wędlin, ryb.
Anna Bańkowska potwierdziła, że tak jak podczas pierwszego Festiwalu Wina, w sali kinowej Zamku odbędą się prelekcje o winiarstwie prowadzone przez specjalistów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
- To okazja by zgłębić wiedzę między innymi na temat domowego sposobu produkcji wina, a także dowiedzieć się, jak zostać somelierem - wyjaśniła Anna Bańkowska.
Radny Wojciech Dorżynkiewicz, przewodniczący Komisji Rozwoju, Promocji i Współpracy Zagranicznej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, podkreślał, że enoturystyka (odwiedzanie winnic, spotkania z winiarzami, wydarzenia związane z produkcją win) to szansa dla lokalnej gospodarki.
- Zależy nam, aby enoturystyka w naszym regionie się rozwijała - mówił Wojciech Dorżynkiewicz. - Tak jak w Toskanii, gdzie obowiązkowym punktem wycieczki jest wizyta w winnicy. Mam nadzieję, że u nas też tak się stanie. Wizyty turystyczne na Pomorzu Zachodnim będą wiązały się z odwiedzinami w jednej lub kilku zachodniopomorskich winnicach.
Wskazując mapkę winnic Pomorza Zachodniego, podkreślił, że w ciągu roku przybyły na niej cztery punkty.
Podczas II Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego zaprezentuje się 10 winnic: Winnica Turnau, Winnica Zodiak, Winnica Binowo, Winnice Kojder, Winnica Sydonia, Winnica Darłowo, Winnica Pałacu Rajkowo, Winnica Bekasiak, Winnica Tecławska Góra, Winnica Skarb Templariuszy.
- Z moich wyliczeń wynika, że będą mogli państwo spróbować około 60 różnych win. Od białych, tych najbardziej popularnych w naszym województwie, po różowe, czerwone, a nawet musujące - wyjaśniła Marta Sidorkiewicz z Zarządu Stowarzyszenia Winnice Pomorza Zachodniego. - Mamy nadzieję, że kiedyś region będzie kojarzył się nie tylko z morzem, plażami, zachwycającą przyrodą, pięknymi trasami rowerowymi, ale także enoturystyką. - dodała.
Podczas winiarskiego weekendu dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich wypełnią stoiska i domki wystawiennicze. Przyjadą również dwa food-trucki (kuchnia polska i kuchnia włoska) z menu dopasowanym do Festiwalu Wina.
Sebastian Pilczuk, współwłaściciel Winnicy Sydonia, wyjaśnił, że każda z zachodniopomorskich winnic ma inną charakterystykę. A wymieniając kolejne rodzaje trunku, zwrócił uwagę na „musiaki”, w butelkach zamykanych kapslami. Idealne na plenerową imprezę w maju.
Jacek Turnau z Winnicy Turnau zapowiedział, że 20-22 maja na Zamku w Szczecinie będzie można skosztować m.in. wina z rocznika 2021.
- Ze zbiorów, które odbywały się przed pierwszym festiwalem - doprecyzował. - Premierowy ubiegłoroczny Festiwal przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Pierwszego dnia zabrakło nam wina. Musieliśmy szybko jechać po kolejną partię - podsumował z humorem Jacek Turnau.
W tym roku na pewno nie zabraknie ani regionalnych specjałów, słonecznej pogody (prognozy mówią o temperaturze 22-24 stopnie C.) i atrakcji towarzyszących. Planowane są m.in. winiarskie konkursy z nagrodami, a w piątek i sobotę o godz. 20 koncerty Duetu Gitarowo – Saksofonowego: Piotr Kudełka & Andrzej Martinson.
Pierwszy Festiwal Wina Pomorza Zachodniego odbył się 6-7 listopada (termin był kilkakrotnie przekładany ze względu na pandemię COVID-19). Przez dwa dni Zamek odwiedziło ok. 5 tysięcy osób.
Organizatorami wydarzenia są: Województwo Zachodniopomorskie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego