PGE jest największym partnerem żeglarstwa w Polsce oraz sponsorem polskiej kadry narodowej.
– Żeglarstwo staje się coraz częściej sposobem na spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, dlatego też wspieramy rozwój tej dyscypliny sportu nie tylko w obszarze zawodowym, ale również rekreacyjnym. Popularyzując żeglarstwo nie zapominamy o bezpieczeństwie – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim stworzyliśmy mapę z zaznaczonymi miejscami skrzyżowań napowietrznych linii energetycznych ze szlakami wodnymi na Kanale Augustowskim i w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, znajdujących się na obszarze dystrybucyjnym PGE. W ten sposób chcemy zadbać o bezpieczeństwo załóg jachtów w czasie żeglugi i minimalizować ryzyko zahaczenia masztem jachtowym o linię energetyczną – dodał prezes.
Sezon żeglarski nabiera rozpędu
– Cieszy mnie fakt, że żeglarstwo staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Zwiększa się liczba rejestrowanych jachtów, na żeglarskich szlakach pojawia się coraz więcej żeglarzy, gołym okiem widać również inwestycje w żeglarską infrastrukturę, zarówno tą brzegową, jak i wodną. Wszystko to sprawia, że coraz mocniej trzeba też podkreślać tematy związane z bezpieczeństwem żeglugi – mówił Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
– Społeczność żeglarska we współpracy z rządem, samorządami i organizacjami branżowymi podejmuje szereg działań wpływających na budowę żeglarskiej infrastruktury, modernizację żeglarskich szlaków, właściwego ich oznakowania. Mapa bezpiecznych szlaków żeglarskich Mazur i Kanału Augustowskiego jest jednym z przykładów takiego działania. Wierzę, że wspólnymi siłami możemy sprawić, że szlaki żeglarskie w Polsce będą coraz bezpieczniejsze, a tym samym coraz bardziej atrakcyjne nie tylko dla rodzimych żeglarzy, ale też dla tych z innych zakątków świata – uzupełnił.
PGE od lat podejmuje działania służące bezpieczeństwu żeglarzy w miejscach, w których krzyżują się szlaki żeglowne z siecią elektroenergetyczną. W tym celu wszystkie takie miejsca są specjalnie oznaczone zgodnie z wymogami przepisów prawa.
PGE realizuje także szereg działań, aby dodatkowo zwiększyć ich widoczność. Są to m.in. zakup nowych znaków wodnych pokrytych folią odblaskową, wymiana znaków ostrzegających o występowaniu linii napowietrznej, tak aby były łatwo zauważalne, także w porze nocnej, czy też zawieszanie kul ostrzegawczych na przewodach linii energetycznych nad kanałami, w celu poprawienia ich widoczności zarówno dla żeglarzy, jak i ptaków. Dodatkowo, każdego roku PGE dokonuje sprawdzenia szlaków wodnych na swoim obszarze dystrybucyjnym i naprawia oraz uzupełnia uszkodzone oznakowania przed otwarciem sezony żeglugowego.