Matura z języka polskiego w części podstawowej odbędzie się 4 maja 2022 roku (środa) o godz. 9.00. Czas na rozwiązanie zadań to 170 minut. Jest to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów. Aby go zdać, trzeba uzyskać minimum 30%.
Jak wygląda matura podstawowa z języka polskiego? Zdający otrzymuje dwa arkusze. Pierwszy z nich to część potocznie nazywana czytaniem ze zrozumieniem. Znajdują się tam zazwyczaj dwa teksty, które dotyczą szeroko pojętej kultury, filozofii, sztuki, języka czy literatury. Bardzo często na maturze pojawia się tekst, związany z kulturą języka. Za tę część uczeń może otrzymać maksymalnie 20 punktów.
W drugim arkuszu znajdują się trzy wypracowania maturalne. Uczeń wybiera jeden temat i pisze rozprawkę (do wyboru są dwa tematy) lub interpretację wiersza (jeden temat). Za tę część egzaminu maturzysta może otrzymać maksymalnie 50 punktów.
Osoby, które chcą uzyskać wysoki wynik z matury, powinny dobrze znać lektury obowiązkowe. Pamiętajmy, że zaliczają się do nich także te z niższego etapu edukacyjnego, a więc ze szkoły podstawowej. Poniżej wypisaliśmy wszystkie tzw. ogwiazdkowane lektury z zakresu szkoły ponadpodstawowej:
Bogurodzica,
Jan Kochanowski: wybrane pieśni, treny (inne niż na niższym etapie edukacyjnym) i Psalm,
Adam Mickiewicz: „Dziady część III”, „Pan Tadeusz”,
Bolesław Prus: „Lalka”,
Stanisław Wyspiański: „Wesele”,
Bruno Schulz: wybrane opowiadanie,
Witold Gombrowicz: „Ferdydurke (w całości lub w części),
wiersze wybranych poetów,
inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela.
Na maturze obowiązują także lektury, omawiane na wcześniejszym etapie edukacyjnym. Są to:
Jan Kochanowski: wybrane fraszki, Treny (V, VII, VIII),
Ignacy Krasicki: wybrane bajki,
Aleksander Fredro: „Zemsta”,
Adam Mickiewicz: „Dziady cz. II”,
Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna („Quo vadis”, „Krzyżacy” lub „Potop”),
wiersze wybranych poetów.