To trzeci aneks zwiększający unijne dofinansowanie dla inwestycji, na którą z niecierpliwością czekają pracownicy lecznicy oraz pacjenci. Główne powody, które zmusiły dyrekcję Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc o staranie się o dodatkowe fundusze to walka z efektami pandemii, a przede wszystkim galopujące ceny usług oraz materiałów budowlanych.
– Prace przy budowie nowego obiektu są mocno zaawansowane. Niestety, jak większość placówek medycznych prowadzących inwestycje, borykamy się trudnościami wynikającymi z epidemii koronawirusa i znacznego wzrostu wydatków. Nie wyobrażamy sobie jednak wstrzymania robót. To dodatkowe wsparcie gwarantuje kontynuację działań i oddanie za kilka miesięcy do użytku nowoczesnego ośrodka leczenia – mówił dyrektor SZGiCHP w Koszalinie Robert Szank. – Obecnie na miejsce u nas oczekuje kolejka około 350 osób. Chorzy są nie tylko z Koszalina i okolic, ale z całej wschodniej części województwa – dodał.
Do tej pory udało się wykonać około 70 procent prac przewidzianych w projekcie. Gotowa jest już bryła nowego obiektu, trwają roboty przy łączniku, rozpoczęła się również tzw. „wykończeniówka”. Efekty budowy Centrum Opieki Długoterminowej wraz z jego wyposażeniem powinniśmy poznać do końca września 2022 roku.
– Staramy się reagować na potrzeby naszych jednostek ochrony zdrowia prowadzących niezwykle ważne dla pacjentów inwestycje. Rosnące w lawinowym tempie ceny usług i towarów budowlanych, ale także efekty pandemii zmusiły część placówek do weryfikacji kosztów. Tam, gdzie jest szansa szukamy rozwiązania, zwiększamy wsparcie. Nie chcemy, aby zaplanowane zmiany w infrastrukturze medycznej stanęły w martwym punkcie – powiedział wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.
Centrum Opieki Długoterminowej będzie dwupiętrowym obiektem wyposażonym w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Pierwsza kondygnacja pomieści izbę przyjęć na oddział łóżkowy, dział rehabilitacji z salami do kinezyterapii, gabinetami terapii grupowej i indywidualnej, gabinetami specjalistycznymi oraz zapleczem
z funkcjami technicznymi i technologicznymi. Na drugiej kondygnacji umiejscowiony zostanie 47-łóżkowy oddział z pokojami trzyosobowymi ze wspólnymi węzłami sanitarnymi, a także gabinetami lekarskimi, zabiegowymi i socjalnymi. W obiekcie, do którego z istniejącego kompleksu szpitalnego poprowadzi na wysokości drugiego piętra łącznik, wyposażony zostanie w windy. To praktyczne rozwiązanie pozwoli z kolei na korzystanie przez pacjentów oddziału z diagnostyki i konsultacji z dziedziny innych specjalności medycznych bez potrzeby transportu na zewnątrz budynku. Wejście do nowego Centrum znajdować się będzie od ulicy Dąbrowskiego, gdzie dodatkowo przewidziano miejsca parkingowe. Wykonawcą robót jest konsorcjum dwóch zachodniopomorskich przedsiębiorstw. To koszaliński Budomal i Matexim z Białogardu.
Koszt powstania COD wyniesie prawie 27 mln zł. Zdecydowaną część wydatków pokryje unijne dofinansowanie, To w sumie 24 mln zł przyznane przez Urząd Marszałkowski. Pozostałą kwotę potrzebną do realizacji przedsięwzięcia uzupełnią środki budżetu państwa, dotacja z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz wkład własny szpitala.
Inwestycja wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.1 „Infrastruktura zdrowia”.