Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli od lat wspiera kadrę oświatową. Teraz wychodzi naprzeciw aktualnej, trudnej sytuacji związanej z toczącą się na Ukrainie wojną. Swoje pomocowe działania w dużej mierze kieruje do polskich nauczycieli, którzy będą musieli zmierzyć się z dużym wyzwaniem, jakim jest przyjęcie do klas dzieci zza wschodniej granicy – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
W ciągu najbliższego miesiąca odbędą się konferencje i szkolenia skierowane do nauczycieli wszystkich etapów edukacji.
Przedstawienie i wyjaśnienie pojęć związanych z różnymi formami dyskryminacji, przybliżenie sposobów na przeciwdziałanie dyskryminacji w klasie i szkole, wskazanie roli wychowawcy w edukacji antydyskryminacyjnej oraz przedstawienie mechanizmów przyczyniających się do nierównego traktowania to cele konferencji „Stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja w szkole – rola wychowawcy w edukacji antydyskryminacyjnej”, która odbędzie się 30 marca br. na platformie Korbank.
Również na tej samej platformie, 4 kwietnia br., odbędzie się konferencja metodyczna dla nauczycieli poświęcona myśleniu krytycznemu w edukacji #PytamSprawdzamKlikam! Jej celem będzie wyposażenie nauczycieli w konkretne umiejętności ułatwiające uczenie logicznego myślenia w obrębie swoich przedmiotów oraz podczas zajęć wychowawczych, wskazanie narzędzi do sprawdzania informacji oraz unikania fake newsów.
Podczas szkolenia Jak pracować z uczniami dotkniętymi doświadczeniami wojennymi?, które odbędzie się 4 kwietnia br., zostaną zaprezentowane wskazówki do pracy z uczniami dotkniętymi wojną. Uczestnicy będą mieć możliwość także zadawania pytań dotyczących konkretnych problemów. Odpowiedzi udzieli prowadząca Michalina Tobiaszewska, pedagożka, psycholożka, terapeutka.
W każdy czwartek, na platformie Korbank, odbywają się konsultacje przedmiotowe. Mają one na celu wsparcie nauczycieli i dyrektorów w zakresie projektowania, przygotowania, prowadzenia i ewaluacji zajęć dydaktycznych z uczniami. W związku z aktualną sytuacją można kontaktować się z nauczycielem konsultantem także w sprawie wsparcia w zakresie pracy z uczniem z Ukrainy.
Dodatkowo na stronie ZCDN publikowane są materiały przydatne m.in. podczas komunikacji z uchodźcami z Ukrainy, w czasie rozmów z dziećmi i uczniami na temat sytuacji w Ukrainie czy informujące o tym, jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę.
Niedługo na stronie dostępne będą także zeszyty do pracy z uczniem ukraińskim. Zeszyt matematyczny obejmie podstawowe pojęcia matematyczne w języku polskim i ukraińskim, wraz z ilustracjami (opracowanie: Anna Bazyluk, nauczycielka konsultantka ds. nauczania matematyki). Zeszyt polonistyczny zawierać będzie scenariusze lekcji, które będą służyć zarówno integracji klasy, jak i nauce języka polskiego jako obcego (opracowanie: Ewa Piechota, V Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie oraz Marta Kostecka, nauczycielka konsultantka ds. nauczania języka polskiego).
Cały czas nauczyciele mogą korzystać z pomocy psychologicznej, której udziela Hanna Załuska, psycholożka i terapeutka. Szczegóły dostępne są na: http://zcdn.edu.pl/aktualnosci/solidarni-z-ukraina/
Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać także z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Dla dzieci przygotowano kolorowanki, puzzle i książki. Na miejscu można również skorzystać z komputerów i wifi oraz skopiować i wydrukować niezbędne dokumenty.
Wśród planowanych działań są jeszcze szkolenia dla nauczycieli dotyczące codziennej komunikacji z uczniem niepolskojęzycznym; literatury jako terapia, czyli jak z najmłodszymi rozmawiać o wojnie oraz komunikacji kulturowej.
Więcej informacji odnośnie działań realizowanych przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w ramach pomocy Ukrainie dostępnych jest na stronie internetowej: http://zcdn.edu.pl/ .