Ala za UM Koszalin - 30 Marca 2022 godz. 3:44
Dziś w samo południe rozpocznie się nadzwyczajna sesja koszalińskiej Rady Miejskiej. na stole obrad pojawi się tylko jeden projekt uchwały: "Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę granic Miasta Koszalina".
W projekcie uchwały znajduje się zaledwie trzy paragrafy:
1. Wystąpić z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego o zmianę granic administracyjnych Miasta Koszalina, poprzez przyłączenie obszaru sołectwa Kretomino Gminy Manowo, sołectwa Mścice Gminy Będzino oraz części sołectwa Stare Bielice Gminy Biesiekierz do Miasta Koszalina.
2. Treść wniosku stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Zgodnie z prawem wniosek dotyczący zmiany granic wraz z wynikami konsultacji społecznych Rada Miejska musi skierować do MSWiA za pośrednictwem wojewody do 31 marca 2022 r. Ostateczną decyzję do 30 czerwca 2022 r. podejmie Rada Ministrów. Jeśli ta będzie pozytywna, zmiany dotyczące granic Koszalina wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r.
We wniosku Rada Miejska w Koszalinie występuje o zmianę granic administracyjnych Miasta Koszalina poprzez przyłączenie obszaru sołectw Kretomino w Gminie Manowo, Mścice w Gminie Będzino i części sołectwa Stare Bielice w Gminie Biesiekierz do Miasta Koszalina.
W dniach od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami Miasta Koszalina w sprawie zmiany granic Miasta poprzez przyłączenie obszaru sołectw Kretomino w Gminie Manowo, Mścice w Gminie Będzino i części sołectwa Stare Bielice w Gminie Biesiekierz do Miasta Koszalina.
Ponadto w uzasadnieniu wniosku czytamy m.in. "Poszerzenie granic Miasta Koszalina o obszar sołectwa Kretomino (Gmina Manowo), sołectwa Mścice (Gmina Będzino) i część sołectwa Stare Bielice (Gmina Biesiekierz) jest kolejnym etapem rozwoju terytorialnego Miasta, a jego rozwój może stać się czynnikiem przyspieszenia rozwoju całego regionu.
Koszalin zamieszkuje obecnie 105.801 mieszkańców (GUS, 30 czerwca 2021), z czego zameldowanych na pobyt stały jest 96.221 os b. W sołectwach Kretomino, Mścice i część Starych Bielic łącznie zamieszkuje 3517 osób. Zmiana spowodowałaby wzrost liczby mieszkańców do 109.318. Zmiana granic Miasta spowoduje powiększenie jego obszaru z 98,34 km2 do 116,63 km2.
Aktualny obszar miasta charakteryzuje się wysokim udziałem grunt w leśnych oraz zadrzewionych i zakrzewionych (37,2%), które koncentrują się w części wschodniej (Góra Chełmska) i zachodniej (Las Bukowy Górki), a także użytków rolnych (34%). Zdecydowana większość tych teren w ma zasadnicze ograniczenia (fizjograficzne, ekologiczne, krajobrazowe), jeżeli chodzi o możliwość ich wykorzystania dla intensyfikacji funkcji mieszkaniowej lub przemysłowo – magazynowej i usługowej. Skutkuje to niewielkim udziałem gruntów zabudowanych i zurbanizowanych w administracyjnej powierzchni miasta tylko ok. 25% całej powierzchni to tereny przemysłowe, mieszkaniowe i komunikacyjne. Powoduje to, że zasoby rozwojowe miasta w zakresie nowych teren w inwestycyjnych zarówno pod budownictwo przemysłowe, jak i mieszkaniowe są na wyczerpaniu. Pozostawanie miasta w obecnych granicach skutkować będzie odpływem mieszkańców poza granice administracyjne Miasta w poszukiwaniu atrakcyjnych lokalizacji do zamieszkania, a także utratę potencjalnych inwestorów w wyniku braku teren w inwestycyjnych w Mieście".