undacja WWF Polska ponowne przekazała je nieodpłatnie, we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska. Wzorem poprzednich lat sprzęt trafił do województw: lubuskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i podkarpackiego.
Dla dobra wilków i niedźwiedzi
Duże drapieżniki nie są ani dobre, ani złe. Na swoim obszarze polują, żeby żyć. Stado niezabezpieczonych owiec czy kóz jest dla wilka czy niedźwiedzia łatwym sposobem na zdobycie pokarmu. Dlatego ważne jest, aby odpowiedzialny hodowca odpowiednio zadbał o bezpieczeństwo swojego inwentarza. Jednym z zabezpieczeń - obok psów pasterskich czy fladr - jest elektryczne ogrodzenie.
Gdzie trafia sprzęt?
Fundacja WWF we współpracy z RDOŚ przekazuje sprzęt hodowcom, których gospodarstwa znajdują na terenach występowania wilków czy niedźwiedzi, a zakup takiego ogrodzenia jest dla właściciela dużym obciążeniem finansowym.
W tym roku elektryczne ogrodzenia przekazaliśmy:
Do tej pory WWF Polska przekazała 500 ogrodzeń elektrycznych do ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami i do ochrony pasiek przed niedźwiedziami, 44 psów pasterskich - owczarków podhalańskich z certyfikowanych hodowli oraz 70 kontenerów na odpady, specjalnie zabezpieczonych przed niedźwiedziami.
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.
“Dla Fundacji WWF Polska bardzo ważna jest współpraca terenowa, rozmowy z hodowcami, poznanie ich problemów, a także wysłuchanie pomysłów. Każdy wyjazd to zbieranie danych, które potem są przez nas analizowane. Wyciągamy z tych analiz wnioski, a etap końcowy to przekazanie RDOSiom ogrodzeń, które później trafiają do hodowców. To dla nas czynna ochrona dużych drapieżników, minimalizowanie konfliktów z człowiekiem, a co za tym idzie - zmniejszenie szkód w gospodarstwach” - mówi Magdalena Rusiłowicz - specjalistka ds. ochrony gatunków Fundacji WWF Polska. |