Nie od dziś wiadomo, że jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w miastach jest stosowanie przestarzałych, szkodliwych źródeł ciepła, na czele z „kopciuchami”. Liczne programy dofinansowań czy kampanie edukacyjne przyczyniają się do popularności np. kondensacyjnych pieców gazowych nowej generacji czy ekologicznych pomp ciepła, ale wciąż w wielu budynkach stosuje się stare, złe metody. Jak duża jest skala problemu, o jakiej liczbie nieruchomości mówimy? Tu pojawia się potrzeba obliczenia, jaki jest stan faktyczny. I właśnie dlatego uruchomiono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków.
Od 1 lipca 2021 roku obowiązek wypełnienia specjalnej aplikacji spada na każdego właściciela nieruchomości w Polsce, a więc także w Koszalinie. CEEB ma służyć władzom centralnym i samorządowym jako spójna, aktualna baza budynków, niezbędna do skutecznych działań w ramach polityki niskoemisyjnej. Wśród zapowiadanych e-usług dla obywateli wymienia się np. zdalne zamówienia przeglądów kominiarskich.
Złożenie deklaracji będzie możliwe w formie papierowej lub elektronicznej. Właściciele budynków od 1 lipca 2021 roku będą zobowiązani do wypełnienia wniosków:
Jeżeli budynek już istnieje, masz 12 miesięcy na wypełnienie i złożenie deklaracji. Przy nowo powstałych budynkach termin wynosi 14 dni od momentu uruchomienia źródła ciepła. Podstawą prawną wdrożenia CEEB jest ustawa o termomodernizacji. Zgodnie z jej zapisami, w deklaracji trzeba wskazać:
Jeżeli potrzebujesz pieniędzy na remont domu, koniecznie sprawdź ranking kredytów hipotecznych na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Być może właśnie przy użyciu tego zestawienia wybierzesz bank, z którego pomocą odnowisz swoją nieruchomość. Jedną z kluczowych inwestycji jest właśnie zapewnienie nowoczesnego, bezpiecznego źródła ciepła.
Oprócz korzyści dla środowiska naturalnego nowoczesne piece czy inne technologie grzewcze zapewniają wygodę użytkowania i realne oszczędności w kosztach eksploatacyjnych. Ogrzewanie może być tanie, ekologiczne i niekłopotliwe, ale trzeba wybrać mądrze. Rozważ wszystkie „za” i „przeciw” poszczególnych technik. Zastanów się, czy np. warto zainwestować dodatkowo w panele fotowoltaiczne dostarczające darmowy prąd ze Słońca. Więcej na temat ich działania i opłacalności przeczytasz na stronie https://dom.wp.pl/panele-fotowoltaiczne-jako-dodatkowe-zrodlo-energii-czy-to-sie-oplaca-6648728342752160a.
Podsumowując, w Koszalinie, podobnie jak pozostałych zakątkach Polski, należy przygotować się do złożenia nowej deklaracji. Dzięki niej władze otrzymują szczegółowe informacje na temat technik grzewczych w poszczególnych budynkach i lokalach.