Informację potwierdziła szefowa KE, Ursula von der Leyen. "Otrzymaliśmy Krajowy Plan Odbudowy.
Koncentruje się on na kluczowych obszarach dla gospodarki: innowacyjności, przedsiębiorczości i reformie rynku pracy; transformacji ekologicznej i cyfrowej; ekologicznym transporcie i wzmocnieniu systemu opieki zdrowotnej" - napisała na Twitterze.
Komisja Europejska ma dwa miesiące na ocenę polskiego planu w oparciu o jedenaście kryteriów określonych w unijnym rozporządzeniu, następnie przełoży jego treść na prawnie wiążące akty. Z kolei Rada UE będzie miała 1 miesiąc na ocenę i akceptacje tego dokumentu.
Jednym z kryteriów, które będzie stosować Bruksela przy ocenie polskiego KPO, jest sprawdzenie, jak kraj zamierza zabezpieczyć wydatkowanie pieniędzy przed defraudacją czy upolitycznieniem. Komisja oceni również, czy w planach co najmniej 37 proc. wydatków jest przeznaczonych na inwestycje i reformy wspierające cele klimatyczne, a 20 proc. na transformację cyfrową.
Dziś w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ratyfikacją decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub.r. w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii.. Plan zakłada ogromne wsparcie dla sektora odnawialnej energii. Reforma systemu ma upraszczać ścieżkę administracyjną oraz zachęcać Polaków do większego wykorzystania OZE. W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza w dużych miastach pojawią się tzw. strefy czystego transportu. Nie wjadą do nich stare samochody emitujące dużą ilość spalin
Kobiety i mężczyźni mają mieć takie same możliwości realizacji "osobistych potrzeb, aspiracji, czy talentów". Nie jest to jedyny równościowy postulat. KPO zakłada, że realizowane w jego ramach projekty muszą być dostępne dla wszystkich, bez względu m.in. na pochodzenie, orientację psychoseksualną, wiek.
KPO zapowiada także "efektywne wydłużaniu" czasu pracy, a tym samym opóźnianiu przejścia na emeryturę.
Skrócony opis KPO przeczytasz klikając tu.