nformacja ministra Michała Dworczyka, że nauczyciele najprawdopodobniej zostaną zaszczepieni szczepionką firmy AstraZeneca o najniższej skuteczności wywołała wielkie poruszenie wśród nauczycieli.
Europejska Agencja Leków (EMA) wprawdzie dopuściła w piątek tę szczepionkę także dla osób starszych, ale niemieckie służby sanitarne ograniczyły jej stosowanie tylko do osób do 64. roku życia. Decyzja ta wynika z niewielkiej grupy seniorów, która wzięła udział w ostatnim, trzecim etapie badań klinicznych nad szczepionką. Stąd niepokój wśród nauczycieli. Średnia wieku pedagogów w Polsce jest coraz wyższa, mamy bardzo liczną grupę nauczycieli i nauczycielek w wieku okołoemerytalnym i emerytalnym.
Uważamy, że droga do edukacji stacjonarnej wiedzie m.in. przez szczepienia nauczycieli i pracowników oświaty. Zwiększenie bezpieczeństwa nauczycieli i pracowników oświaty w czasie epidemii koronawirusa poprzez możliwość zaszczepienia się:
Przypomnijmy – w ostatnich tygodniach rząd podjął też decyzję o degradacji nauczycieli w kolejce do szczepionek. Nauczyciele wprawdzie nadal znajdują się w I grupie szczepień, ale w ramach tej grupy są na ostatnim miejscu w kolejce do szczepień.
Domagamy się uruchomienia dobrowolnych szczepień – szczepionką o najwyższej skuteczności:
Uważamy, że nauczyciele i pracownicy oświaty powinni być szczepieni na równi (nie przed) z innymi grupami uwzględnionymi w etapie I szczepionką o najwyższej skuteczności.