Podatnicy składając roczne zeznanie podatkowe mogą odliczyć od dochodu/przychodu darowizny przekazane na cele krwiodawstwa, które są realizowane przez honorowych dawców krwi.
Odliczyć można wartość faktycznie dokonanej krwi, jej składników lub osocza. Suma tych darowizn nie może przekroczyć 6% dochodu/przychodu darczyńcy. Pamiętać też trzeba, że darowizna ta sumuje się z innymi darowiznami np. na cele kultu religijnego, na działalność pożytku publicznego oraz na kształcenie zawodowe.
Podatnik może odliczyć 130 zł za 1 litr oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi jak i jej składników (np. osocza) przysługuje ta sama stawka rekompensaty.
Ozdrowieńcy, którzy oddają osocze będą mogli skorzystać z darowizny dla honorowych krwiodawców na równi z honorowymi krwiodawcami.
Wysokość odliczenia ustalana będzie na podstawie zaświadczenia jednostki pobierającej krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników, np. osocza przez krwiodawcę.
Podatnik odliczający darowiznę powinien udokumentować fakt oddania krwi, czy osocza zaświadczeniem od jednostki, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi, np. centrum krwiodawstwa. W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.
Darowiznę odlicza się po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT 36, PIT 37 lub PIT-28. Darowiznę krwi podatnik wykazuje w załączniku PIT/O dołączanym do zeznania rocznego.
Można również odliczać ją w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej oraz z najmu, dzierżawy, które podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej, czy też obliczaniu miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
W zeznaniu podatkowym należy wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację właściwej jednostki, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi.