Dziś, w tak szczególnym dla nas dniu, znów zastanawiamy się nad konstytucją. Co nam dała? Przede wszystkim wprowadziła zasadę trójpodziału (uchwałodawcza, wykonawcza i sądownicza) władzy. Trójpodział, który obecnie rządząca partia praktycznie wyeliminowała. Święto Konstytucji 3 Maja to święto wolności i demokracji. Czy zatem dziś, gdy nasza wolność i demokracja są zagrożone powinniśmy świętować?
Niedawno o nieprzeprowadzanie wyborów prezydenckich na zasadach sprzecznych z konstytucją zaapelowało do władz 425 wykładowców wydziałów prawa polskich uczelni. Ich zdaniem głosowanie wyłącznie w drodze korespondencyjnej narusza fundamentalne zasady przeprowadzania wyborów.Według naukowców przeprowadzone w ten sposób wybory będą nieważne, a mandat wybranej w ich wyniku osoby będzie mógł zostać skutecznie podważony.
"Apelujemy do władz RP o uszanowanie powagi Państwa Polskiego i nieprzeprowadzanie wyborów na zasadach sprzecznych z Konstytucją RP. Nie mamy wątpliwości, że przesunięcie ich terminu jest możliwe bez naruszania Konstytucji RP" - czytamy w liście. Wykładowcy wskazali również w liście, że głosowanie przeprowadzone zgodnie z tą ustawą nie będzie tajne. Jak uzasadnili, sposób głosowania każdego wyborcy będzie możliwy do ustalenia, gdyż do karty wyborczej dołączone będą jego dane identyfikacyjne.
Według naukowców wybory te nie będą też powszechne, ponieważ bardzo wielu wyborców nie otrzyma kart do głosowania. W liście wskazano, że wielu obywateli faktycznie zamieszkuje w innych miejscach, niż to wynika z ich zameldowania.
"Wybory te nie będą transparentne, gdyż głosy nie będą obliczane w obwodowych komisjach wyborczych, które niezwłocznie po ich policzeniu ogłaszają dane o głosowaniu w obwodzie i w których każdy z kandydatów może mieć swojego męża zaufania. Zarówno komitety wyborcze kandydatów, jak i zwykli wyborcy nie będą mieli zapewnionej koniecznej kontroli nad sposobem liczenia głosów" - wskazali prawnicy. Ich zdaniem również sposób uchwalenia nowelizacji narusza zasady prawidłowej legislacji.