W piłkę grają chłopcy, a judo trenują mężczyźni

Autor Art, fot. KS Judo Gwardia Koszalin 12 Listopada 2019 godz. 3:39
Cztery medale przywieźli z Pucharu Polski juniorów i juniorów mł. judocy Gwardii Koszalin.

W Bytomiu odbył się Puchar Polski w kategorii junior i junior młodszy w judo. Impreza odbywała się także jako V Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego.

W zawodach startowało ponad 250 zawodników z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Czech oraz Polski. W PP nie mogło zabraknąć judoków Klubu Gwardia Koszalin, którzy są zaprzyjaźnieni z Czarnymi Bytom a śp. Józef Wiśniewski był twórcą sukcesów tego klubu. A jego słowa przeszły do legendy sportu "w piłkę grają chłopcy, a judo trenują mężczyźni " - przypomina trener Cezary Wojniusz.

Judocy z Koszalina odnieśli kolejny sukces zdobywając cztery medale. Rewelacją PP była Aleksandra Szulc, która w kategorii wagowej do 48 kg wygrała cztery walki przed czasem - pokonała dwie mistrzynie Polski tj. Natalie Stokłosę z Kokoro Łódź (44 kg) i w finale Zuzannę Wożniak(48 kg) z Yuko Józefów - i zdobyła Puchar Polski.

Drugie miejsce  w kat.+70 kg wywalczyła Zuzanna Mikołajczak, która w drodze do finału pokonała m.in. mistrzynię Białorusi. W decydującym o triumfie pojedynku Mikołajczak przegrała z Emilią Gonsior  z AZS-Opole.

Kolejnym hitem zawodów był Adam Małecki który wywalczył III miejsce w kat.73 kg. Adam wygrał 5 walk. Pokonał m.in. przez efektowny rzut mistrza Polski Dawida Szulika z Polonii Rybnik. W walce o brąz pokonał reprezentanta Białorusi Ywana Shapkowich.

Drugi brązowy medal wywalczył Wojtek Szulc w kat.+90 kg. Wojtek wygrał 3 walki, a w starciu o brąz pokonał Norberta Tomaszewskiego z Ippon Tuliszków.

Ponadto Kinga Białecka wywalczyła VII miejsce w kat.70 kg, a jej brat Damian Białecki po dwóch wygranych walkach doznał  w trzeciej kontuzji kolana.

Trenerami judoków KS Judo Gwardia Koszalin są Cezary Wojniusz  oraz Marian Standowicz, którzy nie kryją radości ze swoich podopiecznych.

Honorowymi gośćmi Pucharu Polski byli pochodzący z Gwardii Koszalin Marian Tałaj brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Montrealu  oraz Czesław Kur dwukrotny medalista Mistrzostw Europy w Judo reprezentujący Olimpie Poznań.