W koszalińskich placówkach oświatowych udało się skompletować pełną obsadę komisji egzaminacyjnych (egzamin ósmoklasistów) na poniedziałek (15 kwietnia) i wtorek (16 kwietnia). Na środę (17 kwietnia) tylko w jednej ze szkół brakuje dwóch osób do pełnej obsady komisji.
W poniedziałek, 15 kwietnia zajęcia w przedszkolach są zawieszone.
Do egzaminu przystępują: uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej, uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej, słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Oznacza to, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Ale jednocześnie - nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora ani słowników. Nie wolno też przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Uczeń ma ze sobą wyłącznie przybory do pisania: długopis lub pióro z czarnym tuszem albo atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
Egzamin ósmoklasisty. Z tym zmierzy się ósmoklasista
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak też zadania otwarte, w których samodzielnie formułuje się odpowiedź.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty: procentowy i centylowy
W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o swoich wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu - jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna - podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu. Z kolei wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
"Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju" - czytamy na stronie internetowej CKE.