Według najnowszych badań EU Kids 2018 64,5% nastolatków nigdy nie rozmawiało
z nauczycielami o tym co robią w sieci, a 55% nigdy nie zwróciło się do rodziców z pytaniem, co zrobić, kiedy w sieci coś je zaniepokoi. Dodatkowo badania przeprowadzone w Polsce przez Ipsos wykazały, iż zarówno rodzice (81%), jak i nauczyciele (84%) zgadzają się, że to szkoła oraz kadra pedagogiczna powinny przede wszystkim edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie. Co jednak ważne, 32% pedagogów stwierdziło również, że rozmowa z dzieckiem na ten temat jest trudna i nauczyciele potrzebują w tym zakresie więcej wsparcia, przy czym aż 97% z nich uważa, że bezpieczeństwo w internecie powinno być częścią podstawy programowej.
Z myślą o tych wyzwaniach powstał program Asy Internetu, którego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci, wsparcie nauczycieli w tym zakresie, oraz udzielenie pedagogom wskazówek dotyczących tego, jak o bezpieczeństwie w internecie rozmawiać na lekcjach w szkole. Głównymi wartościami promowanymi w programie są: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Google wraz z Fundacją Szkoła z Klasą opracowało 20 scenariuszy lekcji, które pomogą nauczycielom rozmawiać z uczniami na temat internetu i bezpiecznych zachowań w sieci. Dodatkowo zostaną przeprowadzone szkolenia dla nauczycieli, dzięki którym będą potrafili m.in. wykorzystywać metodę Design Thinking (myślenia projektowego) do angażowania uczniów.
- Stawiamy na lekcje, które zachęcają do rozmowy o tym, co dzieje się online, ale nie wymagają dostępu do internetu podczas zajęć. Dzięki autorskiemu programowi wysyłamy mocny i jednoznacznie pozytywny komunikat: warto być w sieci Asem. Chcemy, aby uczniowie poczuli moc zmieniania Internetu w lepsze i bezpieczniejsze miejsce - mówi Agata Łuczyńska ze Szkoły z Klasą.
Organizatorzy Asów Internetu planują dotrzeć do podstawówek w całej Polsce do końca 2020 roku. Oprócz materiałów i aktywności dla nauczycieli przygotowali również interaktywną grę dla dzieci Interlandia. Poprzez zabawę uczniowie dowiadują się np. jak zadbać o swoją prywatność w sieci i ustrzec się przed cyberzagrożeniami.
Nauczyciele ze szkół, które zgłoszą się do programu będą mogli brać udział w szkoleniach oraz otrzymają wsparcie w sieci w formie cyklicznych webinarów. Poza realizacją scenariuszy lekcji organizatorzy Asów będą zachęcać szkoły do przeprowadzenia z uczniami akcji społecznych wokół wartości programu. Specjalnie dla nich w 2020 roku uruchomiony zostanie również program mikrograntów na promocję najciekawszych działań uczniów i nauczycieli.
- Wierzymy, że dziś świat nie dzieli się na ten rzeczywisty i ten wirtualny. Dlatego zawsze - online i offline - warto kierować się takimi wartościami jak życzliwość czy rozsądek i odwaga w działaniu - mówi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek z Google Polska.
Wszystkie materiały i szkolenia dostępne są za darmo na stronie programu: https://asyinternetu.szkolazklasa.org.pl. Tam również można wysłać swoje zgłoszenie do programu.