Nawet 175 tysięcy fałszywych informacji pojawia się dziennie w środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych w USA. Te przerażające dane amerykańskich naukowców tylko potwierdzają, jak wielkim zagrożeniem są fake newsy. Niestety często trafiają na nieświadomego człowieka który kłamstwo lajkuje i podaje dalej, zmieniając w ten sposób obraz o edukacji, nauce, gospodarce, życiu publicznym. Umiejętność rozpoznawania dezinformacji i kłamstw to wręcz konieczność, przed jaką staje współczesny człowiek.
- W świecie postprawdy, hejtu oraz wszechobecnych nieprawdziwych informacji to nie przedstawianie faktów wydaje się ważne, ale takie ich sformułowanie, żeby służyły doraźnym celom – ideologicznym, politycznym czy ekonomicznym. To nie tylko podważa fundamentalne zasady rzetelnego i obiektywnego dziennikarstwa, ale także ma destrukcyjny wpływ na społeczeństwo. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zapraszając na międzynarodową konferencję pt. „Mowa nienawiści, fake news, propaganda – wspólni wrogowie demokracji”, która odbędzie się 28 maja 2018 roku w Szczecinie.
Celem konferencji jest poddanie pod dyskusję problemu posprawdy we współczesnych przekazach medialnych. Równolegle z konferencją odbędą się warsztaty dla licealistów pt. fake busters, gdzie młodzież będzie się uczyła rozpoznawać nieprawdziwe informacje. W wydarzeniu wezmą udział m.in. członkowie Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX) Komitetu Regionów, a także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i unijni eksperci zajmujący się problematyką mediów. Udział w dyskusji zapowiedzieli m.in. dziennikarz i były prezenter Kamil Durczok, Jon Worth z TechPolitics, twórca gry "Bad News" i założyciel platformy do zwalczania fałszywych wiadomości i dezinformacji Ruurd Oosterwoud czy Danica Ilic z Sieci Dziennikarstwa Etycznego.