- Podstawowym warunkiem by sięgnąć po wsparcie Społecznika jest budowanie więzi społecznych i integracja mieszkańców naszego pięknego regionu. A czy to będą zawody sportowe, koncert międzypokoleniowy czy warsztaty rękodzieła to już zdecydowanie mniej ważne. Pomysłowi mieszkańcy Pomorza Zachodniego na pewno nas zaskoczą. – mówił do mieszkańców Koszalina wicemarszałek Tomasz Sobieraj.
Jedną z takich zaskakujących inicjatyw był pomysł utworzenia Galerii olimpijczyków i paraolimpijczyków, którego inicjatorem był Klub Olimpijczyka Jantar. Obok kilkunastu nazwisk sprawnych zawodników znalazły się także nazwiska medalistów i uczestników igrzysk paraolimpijskich. Największy rozgłos zdobyło jednak Darłowskie Centrum Wolontariatu. Inicjatywa pozwoliła na tworzenie podczas specjalnych warsztatów przytulanek - „Ośmiorniczek”, które robiono z myślą o wcześniakach i ich naturalnej potrzebie łapania za pępowinę. Dzięki mackom ośmiorniczek, maluchy czuły się bezpieczniej i były spokojniejsze, a także nie wyrywały przewodów czy rurek.
Tak jak pierwsza edycja Programu Społecznik była odpowiedzią Województwa Zachodniopomorskiego na dotychczasową współpracę z organizacjami pozarządowymi tak tegoroczna, druga edycja to wsłuchanie się w olbrzymią skalę potrzeb i pomysłów. Obok cieszących się olbrzymim zainteresowaniem i już znanych mikrodotacji do 3 tys. zł (ponad 1000 wniosków), zostały również uruchomione tzw. inicjatywy obywatelskie. W tym przypadku zgłaszane projekty mogą otrzymać wsparcie do nawet 10 tys. zł. O tym, które z wniosków obywatelskich otrzymają wsparcie zdecydują mieszkańcy w głosowaniu internetowym.
Pierwszy nabór wniosków już ruszył i trwa do 25 kwietnia. Cały Czas zostaje utrzymana prosta forma aplikowania o pieniądze. Mogą się one starać m.in. stowarzyszenia oraz fundacje, ale i trzyosobowe grupy inicjatywne, które znajdą formalnego opiekuna w postaci organizacji pozarządowej.
Szczegóły Programu można znaleźć na stronie http://karrsa.eu/program-spolecznik/ gdzie znajduje się m.in. odnośnik do generatora wniosków, który usprawnia i ułatwia aplikowanie o środki. Operatorem programu społecznik jest Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. z którą można się skontaktować mailowo pisząc na adres bospolecznik2018@karrsa.pl lub spolecznik2018@karrsa.pl , a także telefonicznie pod numerem 94 341 63 30 . Wszelkich informacji udzielają także lokalni animatorzy Programu: Lidia Pieńkos – l.pienkos@karrsa.pl 692 389 887 oraz Maciej Ziemiński – m.ziminski@karrsa.pl 660 175 211 .