30 dużych organizacji pozarządowych podpisało apel, w którym wyraża sprzeciw wobec planowanych zmian w Ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Jedną z organizacji podpisanych pod apelem jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W otrzymanym przez redakcję oświadczeniu czytamy: "Od 26 lat organizujemy największą dziś w Polsce zbiórkę publiczną – Finał WOŚP. To jest już nie tylko zbiórka środków na zakup sprzętu medycznego, to jest łączące Polaków w kraju i na całym świecie święto solidarności i społeczeństwa obywatelskiego.
8 marca WOŚP ogłosi rezultat 26. Finału. Wtedy dowiemy się czy będzie rekord? Dziś wiemy, że na pewno udało się pobić ten rekord najważniejszy – rekord ludzkiej solidarności, społeczeństwa obywatelskiego i bycia ze sobą ponad podziałami. Ten rekord pobiliśmy już 26. raz!
Dzisiaj politycy przygotowują prawo, które może być użyte do tego, by Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy próbować zatrzymać. By uderzyć w jej niezależność, przede wszystkim finansową, by starać się podporządkować sobie jej liderów, by stała się ona posłuszna wobec władzy. By nie zabierała głosu, kiedy działalność tych właśnie polityków uderza w bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. By, na przykład, nie protestowała, kiedy Ministerstwo Zdrowia postanawia wyrzucić geriatrię – i tak jedną z najbardziej zaniedbanych przez państwo dziedzin medycyny – z tzw. sieci szpitali. By zbytnio nie naciskała na Ministra Edukacji, jeśli nie ma on chęci wprowadzania nauki pierwszej pomocy do szkół podstawowych.
Czy to przesada? Kiedy obserwujemy to, jak dziś wykorzystywane jest prawo do realizacji politycznych interesów, albo jak wypowiadają się na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy osoby tak w państwie ważne, jak chociażby sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, jesteśmy przerażeni. Wyobrażając sobie to jeszcze kilka miesięcy temu mówilibyśmy sobie – przesada. Tymczasem dziś jest to smutna rzeczywistość.
To dotyczy nie tylko Orkiestry. Dotyczy to każdej organizacji pozarządowej w Polsce. Pod załączonym apelem podpisały się te największe. Wymienimy chociażby Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”, wymienimy Helsińską Fundację Praw Człowieka, wymienimy Amnesty International, czy chociażby Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Suma społecznego dzieła tylko tych 30 podpisanych pod apelem organizacji pozarządowych to realny wpływ na losy ogromnej rzeszy Polaków, do których dotarła ich działalność. A przecież proponowane zmiany w prawie uderzają nie tylko w te 30 organizacji, ale także w wiele mniejszych, działających lokalnie, namacalnie zmieniających tę najbliższą nam rzeczywistość.
Jako Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podpisujemy się pod każdy zdaniem załączonego apelu o pozostawienie prawa o zbiórkach publicznych bez zmian. Apelujemy także o pomoc w powstrzymaniu polityków świadomie zmierzających do zniszczenia społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Jurek Owsiak & Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Pod apelem podpisały się:
1. ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
2. Federacja Polskich Banków Żywności
3. Forum Darczyńców w Polsce
4. Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
5. Fundacja e-Państwo
6. Fundacja im. Stefana Batorego
7. Fundacja Hospicyjna
8. Fundacja Orange
9. Fundacja Panoptykon
10. Fundacja Pole Dialogu
11. Fundacja "Przestrzeń dla edukacji"
12. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
13. Fundacja TVN „nie jesteś sam”
14. Greenpeace
15. Helsińska Fundacja Praw Człowieka
16. Instytut Spraw Publicznych
17. Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia"
18. Projekt: Polska
19. Stowarzyszenie Amnesty International
20. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
21. Stowarzyszenie Klon/Jawor
22. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza
23. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
24. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
25. WWF Polska
26. Ruch "Obywatele dla edukacji"
27. Sieć Obywatelska Watchdog Polska
28. Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy
29. Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita
30. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce