Na spotkaniu zaprezentowano m.in. program grantowy Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego dla mniejszości narodowych i etnicznych. W tym roku urząd na wsparcie ich działalności na naszym terenie przeznaczy 190 tys. złotych.
Związek Ukraińców zajmuje się w głównej mierze działalnością edukacyjną i kulturalną, a w ostatnich latach aktywną działalnością charytatywną. W pomieszczeniach ZUwP w Koszalinie przy ul. Piłsudskiego 6/1 odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku lekcje języka ukraińskiego oraz religii. Zajęcia z języka ukraińskiego prowadzi nauczycielka Wira Kowalczyk-Hryckowian, a religii siostry zakonne.
Działalność organizacji skupia się na podtrzymaniu tradycji, kultury przodków, nauce języka młodego pokolenia. Jest organizatorem imprez kulturalnych znanych nie tylko w naszym regionie, ale poza granicami kraju min.: Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych w Koszalinie, Wieczory Kolęd (polsko- ukraińsko- niemieckie) w Białym Borze, Spotkania Kultur w Koszalinie, Małanki, Przeglądu Kina Ukraińskiego i inne. W regionalnych audycjach radiowych nadawane są programy dla mniejszości narodowych m.in. w Polskim Radio Koszalin S.A., Polskim Radio Szczecin S.A.
Związek Ukraińców jest jedną z największych organizacji pozarządowych w regionie, liczy niespełna tysiąc członków w dawnym województwie koszalińskim, a około 500 członków w dawnym województwie szczecińskim. Koszaliński oddział ZUwP liczy 9 kół, w miejscowościach gdzie znajdują się większe skupiska mniejszości ukraińskiej, takich jak Koszalin, Szczecinek, Biały Bór, Kołobrzeg, Świdwin, Charzyno, Wałcz, Przećmino, a od kilku lat nowopowstałe koło w Bielicy. W regionie koszalińskim mieszka kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, a w samym Koszalinie około 2-3 tysięcy. Coraz liczniejsza grupę stanowią obywatele Ukrainy którzy osiedlają się w Koszalinie i regionie. Jedna mniej liczna grupa, otrzymująca z czasem obywatelstwo polskie, zaś druga grupa, znacznie liczniejsza – obywatele Ukrainy przebywający tymczasowo z racji pracy tymczasowej na terenie Pomorza Środkowego. W Koszalinie i koszalińskim powiecie ziemskim pracuje obecnie prawie 10 tysięcy obywateli ukraińskich, a w województwie Zachodniopomorskim szacuje się że prawie 100 tysięcy.