W dziedzinie GOSPODARKA:
MPS International Sp z o.o .
za silną pozycję na rynku krajowym i zagranicznym oraz 25-lecie działalności i stały rozwój
MPS to firma, która powstała w Szwecji w latach 70. XX stulecia, koncentrując się głównie na produkcji butelek plastikowych. W 1991 r. firma została przeniesiona i zarejestrowana w Polsce. Od tego czasu firma rozwija się realizując usługi w zakresie produkcji kosmetyków, butelek oraz środków czystości. Produkuje opakowania, ale także kosmetyki dla globalnych potentatów, np. Avon, L'Oreal i Marks&Spencer.
Celem firmy jest realizacja usług w sposób kompleksowy od koncepcji do wyrobu gotowego uwzględniając oczekiwania Klientów. Doświadczony i ciągle rozwijający się zespół specjalistów pracujących w firmie MPS International Sp. z o.o. gwarantuje zastosowania najnowszych osiągnięć w zakresie stosowanych materiałów, technologii oraz rozwiązań organizacyjnych. Potwierdzeniem tego są różne certyfikaty i nagrody, ale przede wszystkim zaufanie wielu firm ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, krajów Beneluxu oraz Polski. Obecnie w firmie pracuje zespół liczący ok. 300 osób.
W dziedzinie INNOWACJA:
TEDx Koszalin
za twórczą iskrę w mieście, energię i zapał sięgania po niemożliwe
Nagroda dla TEDx Koszalin pokazuje, że siłą Koszalina są ludzie, którzy tu mieszkają. Zamiast jak mantrę powtarzać, że tu się nic nie dzieje, wymyślili sobie, że zrobią w Koszalinie TEDx. Organizatorom wystarczyło determinacji, by zdobyć od amerykańskiego organizatora licencję i zgodę na organizację koszalińskiego TEDx-u. Pierwsza edycja była wyzwaniem, a jej powodzenie spowodowało, że zawiązano stowarzyszenie, by móc sprawniej i efektywniej organizować kolejne imprezy, m.in. koszalińskiego SPARKcampa. Stowarzyszenie nazwali SPARK - iskra, bo w Koszalinie tylko tyle wystarczy, by zebrać grupę osób chcących realizować szalony i niemożliwy do wyobrażenia pomysł.
Ciekawość świata i ludzi, chęć własnego rozwoju, by wiedzieć więcej, umieć więcej i każdego dnia być lepszym człowiekiem niż wczoraj. O tym jest TEDx Koszalin i tym właśnie jego organizatorzy chcą się dzielić z innymi.
W dziedzinie EDUKACJA i OŚWIATA:
Obserwatorium Astronomiczne funkcjonujące w ramach Pałacu Młodzieży w Koszalinie.
Za popularyzowanie wiedzy astronomicznej.
Obserwatorium Astronomiczne w Koszalinie powstało w ramach realizacji jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego na rok 2015. Swoje funkcjonowanie rozpoczęło 1 września 2016 r. i od tego momentu prowadzi stałą działalność edukacyjną realizując lekcje astronomii dla grup szkolnych, pokazy nieba i ciekawych obiektów astronomicznych, otwarte sobotnie wykłady z astronomii oraz zajęcia Kół Astronomicznych młodzieży z I LO oraz dzieci z grup twórczych Pałacu Młodzieży.
W trakcie swojej ponad rocznej działalności Obserwatorium przeprowadziło blisko 200 lekcji dla grup szkolnych, ponad 80 otwartych Sobotnich Wykładów z Astronomii i zorganizowało 32 otwarte nocne pokazy nieba związane z określonymi wydarzeniami astronomicznymi (pokazy superpełni Księżyca, Noc Muzeów, pokazy odległych planet gazowych, czy obiektów głębokiego Kosmosu). Udział w nocnych pokazach nieba sięga każdorazowo od stu do ponad trzystu osób, a kalendarz planowanych zajęć jest zarezerwowany przez przedszkola i szkoły na blisko cztery miesiące do przodu. Cała aktywność Obserwatorium, relacje zdjęciowe oraz materiały informacyjne są publikowane na Facebooku oraz stronie www Pałacu Młodzieży.
W dziedzinie SPORT:
Klub Sportowy GWADIA Koszalin
za skuteczne kultywowanie 70-letniej tradycji klubu sportowego, niezłomność i nieustającą miłość do piłki nożnej
Gwardia Koszalin to klub z ponad 70-letnią historią. Do założycieli klubu należał między innymi Stanisław Figas, którego imię nosi stadion przy ulicy Fałata 34. Pierwszym ważnym sukcesem Gwardii był awans do trzeciej ligi w 1954 roku. Inauguracyjna przygoda z tą klasą rozgrywkową nie była jednak udana i po roku gwardziści wrócili w szeregi ówczesnej „klasy A”.
Lata siedemdziesiąte przyniosły koszalińskiemu futbolowi wiele pięknych chwil. Głównymi autorami tych wspaniałych wydarzeń byli piłkarze Gwardii. Gwardia w tym okresie rozegrała sześć sezonów w drugiej lidze oraz odnosiła sukcesy w Pucharze Polski, kiedy to koszalinianie zaszli w rozgrywkach Pucharu Polski aż do ćwierćfinału, eliminując na swojej drodze takie firmy jak Pogoń Szczecin czy Górnik Zabrze. To właśnie wtedy występowali tu tej klasy gracze co Marek Kaźmierczak, Leszek Pałka, Zygmunt Gilewski, Mirosław Okoński, Mariusz Niewiadomski, Stefan Mila czy Piotr Rzepka.
Po 23 latach K.S. „Gwardia” Koszalin powrócił do tych tradycji i awansował do II Ligi Centralnej Polskiego Związku Piłki Nożnej rundy jesiennej w sezonie 2017/2018 piłki nożnej mężczyzn.
W dziedzinie SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ:
Stowarzyszenie Koszalińskie Centrum Wolontariatu
za niesienie otuchy i nadziei, dzielenie się pasją bezinteresownego pomagania oraz skuteczne promowanie idei wolontariatu
Dzięki siedmioletnim działaniom Stowarzyszenia każdego roku wzrasta świadomość i zainteresowanie mieszkańców Koszalina wolontariatem. Centrum współpracuje z 11 szkolnymi Klubami Wolontariusza. Wolontariusze włączają się w akcje charytatywne prowadzone przez różne organizacje pozarządowe („Kilometry dobra”, „Pola nadziei”, „Biegiem po zdrowie, kwesta na cmentarzu, pomoc w nauce języka polskiego studentowi z rejonu Donbasu).
Koszalińskie Centrum Wolontariatu było organizatorem „Marszu Życzliwości”, którego celem było uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość. Od początku swojej działalności każdego roku organizuje Galę Wolontariatu, podczas której wyróżnia wolontariuszy za ich działalność.
W bieżącym roku Stowarzyszenie realizowało zadanie publiczne „Działania na rzecz osób w wieku 75+. Akcja Koszalińska Koperta Życia”, której celem było zwiększenie bezpieczeństwa koszalińskich seniorów poprzez przyspieszenie wykonywania czynności ratunkowych prowadzonych przez zespoły ratownictwa medycznego w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia.
Stowarzyszenie Koszalińskie Centrum Wolontariatu w bieżącym roku zostało nominowane do tytułu „Najlepszy społecznik Pomorza Zachodniego” w ramach „Programu Społecznik – Zachodniopomorski System Wspierania Inicjatyw Oddolnych” a także otrzymało I nagrodę za najlepiej wypromowaną inicjatywę oddolną „Dołącz Do Gry!”. Projekt pozwolił na realizację wieczorów z grami planszowymi skierowanymi do lokalnej społeczności, a przy tym pozyskanie grona nowych wolontariuszy.