Wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy i zajmuje drugie miejsce pod względem częstotliwości występowania wśród nowotworów złośliwych kobiet. W Polsce na ten typ nowotworu zapada ponad 3.600 kobiet rocznie, a około 2.000 z nich umiera. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.
Zastosowanie szczepionek przeciw HPV ma udowodnioną w badaniach klinicznych, niemal 100-procentową skuteczność w ochronie przed typami wirusów, przeciw którym są skierowane. Co istotne – szczepienie jest całkowicie bezpieczne i rekomendowane przez światowe towarzystwa medyczne.
Realizatorem Programu profilaktyki zakażeń wirusem HPV w 2017 r. jest Nasz Zakład Opieki Zdrowotnej „Rodzina", ul. Lelewela 7, 75-450 Koszalin.
Szczepienia będą wykonywane w Koszalinie w następujących punktach:
Od 20 czerwca br. można zgłaszać się osobiście lub telefonicznie do ww. punktów szczepień. Na szczepienie rodzic/opiekun prawny dziecka zabiera wypełniony Formularz zgody na szczepienie . Dostępny jest również na stronie www.koszalin.pl/zdrowie i pomoc społeczna/program polityki zdrowotnej/ Program profilaktyki zakażeń wirusem HPV.
Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach.
GŁÓWNY TERMIN SZCZEPIENIA PIERWSZĄ DAWKĄ TO 22-30 CZERWCA 2017r. Druga dawka listopad /grudzień br. (telefoniczne przypomnienie z NZOZ).
W tym okresie w dni robocze również dla pacjentów z innych zakładów opieki zdrowotnej w godzinach od 14 do 17.30 w Poradni Pediatrycznej przy ul. Monte Cassino 13 będzie czynny punkt szczepień z lekarzem pediatrą i uprawnioną do szczepień pielęgniarką.
W pozostałym okresie najpóźniej do 28 lipca br. należy wcześniej umówić się na wolny termin w obu NZOZ Rodzina.
Realizator programu zapewnia pełen zakres świadczeń, w tym m.in. zakup szczepionek (dwie do wyboru), badanie lekarskie kwalifikujące do szczepienia i wykonanie szczepienia. Jednocześnie przeprowadza (wrzesień/październik br.) edukację zdrowotną - profilaktyka zakażeń wirusem HPV, skierowaną do trzynastoletnich dziewcząt i chłopców oraz ich rodziców/opiekunów prawnych. W ramach ww. edukacji zorganizowane będą prelekcje w szkołach podstawowych, jak i również indywidualnie w punktach szczepień, które prowadzić będzie wysoko wykwalifikowany personel.
W 2017 r. planowane jest zaszczepienie 345 trzynastoletnich dziewcząt ur. 2004 r. zameldowanych na pobyt stały w Koszalinie oraz przebywających w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo – wychowawczych na terenie Miasta Koszalina.