W 2010 roku lekarze odnotowali 13 przypadków zachorowań na odrę w 2012 - 70, w 2013 – 88. W 2014 roku na odrę zachorowało w Polsce 110 osób, ostatni rok zamknął się bilansem 140 zachorowań. Kilka dni temu odrę u pacjenta zdiagnozowali zachodniopomorscy lekarze. Jedną z głównych przyczyn jest rosnąca liczba osób, które nie szczepią dzieci.
Z danych Sanepidu wynika, że z roku na rok coraz więcej osób nie szczepi swoich dzieci przeciwko odrze czy śwince, a także przeciwko błonicy i tężcowi, mimo że szczepienia są obowiązkowe, a do tego darmowe.
Uchylanie się od tego obowiązku skutkuje nałożeniem grzywny na rodziców.
Grzywna nie jest karą, a narzędziem, które ma przymusić rodziców do zrealizowania ustawowego obowiązku. W postanowieniach wskazywany jest taki sam termin na zapłacenie grzywny jak i zaszczepienie dziecka. Z zapłacenia grzywny zwalnia tylko zaszczepienie dziecka. Natomiast zapłacenie grzywny nie zwalnia z obowiązku szczepienia i grzywny mogą być nakładane wielokrotnie. Rodzic może złożyć zażalenie do ministra zdrowia. Jeżeli minister nie uchyli decyzji, rodzic może się jeszcze odwołać do sądu administracyjnego. Złożenie zażalenia nie wstrzymuje jednak postępowania egzekucyjnego. Jeżeli grzywna nie będzie zapłacona, to wyegzekwuje ją komornik. Wysokość grzywny wynosi od 100 zł. i sięga nawet do 5 tys. zł.