Pomysłodawcą referendum jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe
Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska. W Koszalinie Regionalny Komitet Referendalny tworzą:
1. Małgorzata Chyła , ZNP
2. Emilia Bury, Nowoczesna
3. Jolanta Bartnik, KOD
4. Grzegorz Andrzej Niski, Janina Sztolc, Unia Pracy
5. Jan Kuriata, PO
6. Włodzimierz Niemiec, SLD
7. Jacek Wezgraj, Razem
8. Anna Grabowska, ZNP
Aby wniosek o referendum trafił do Sejmu, musi go poprzeć pół miliona obywateli. - Na terenie całego kraju trwa nasza informacyjna kampania. Rośnie zainteresowanie rodziców tą sytuacją, którą wygenerowała minister Anna Zalewska. To jest też doskonały moment do tego, by z ludźmi rozmawiać. Nawet jeżeli się z nami nie zgadzają to zawsze mogą to nam wyjaśnić, tłumaczyć. Tego rodzaju dyskusji nam zabrakło - szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. - Mam nadzieję, że osiągniemy rezultat nie tylko zakładanych 500 tys., ale i większy. Rośnie zainteresowanie rodziców sytuacją wygenerowaną przez minister Annę Zalewską – dodał.
31 marca nauczyciele będą strajkować przeciwko reformie edukacji, która może spowodować zwolnienie ok. 30 tys. z nich. Lekcji w szkołach nie będzie. To pierwszy taki strajk, od 10 lat, gdy w MEN był Roman Giertych. Sześć dni wcześniej, w sobotę 25 marca o godzinie 13.00 ma odbyć się manifestacja przed budynkiem ministerstwa edukacji! Rodzice zapowiedzieli, że przywiozą sto opon.