STOWARZYSZENIE KIWANIS INTERNATIONAL KLUB KOSZALIN
ul. Zwycięstwa 32, 75-037 Koszalin
Konto: Bank Millenium S.A. nr 34 1160 2202 0000 0000 3295 8076
KRS nr 0000138192 NIP 669 23 40 671
z dopiskiem: "pomoc na rzecz dzieci ze szkoły w Białym Borze i punktów nauczania ".
W ramach tego projektu chcemy objąć pomocą uczniów ze Szkół w Białym Borze gdzie znajduje się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum, a także weprzeć punkty nauczania języka ukraińskiego na terenie działalności Zarządu Koszalińskiego Oddziału Związku Ukraińców m.in. w Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku, Wałczu, tj. na terenie dawnego województwa koszalińskiego.
W tym też celu Fundacja DEKA powołała w tym roku specjalny Fundusz Stypendialny dla uczniów którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, posiadają ponadprzeciętną wiedzę i zdolności ale częstokroć nie posiadają środków finansowych na kontynuację nauki. Pomocą zostaną objęci uczniowie szkół z ukraińskim językiem nauczania w Białym Borze.
Osoby i firmy zainteresowane wsparciem zachęcamy do wpłat na konto:
Fundusz Stypendialny
Konto: Bank PKO BP nr 19 1020 2791 0000 7802 0257 0653
z dopiskiem: "fundusz stypendialny na rzecz uczniów"
Liceum Ogólnokształcące im. Trasa Szewczenki w Białym Borze po raz kolejny znalazło się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce, uzyskując jednocześnie tytuł Brązowej Szkoły w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2017 zorganizowanym przez miesięcznik edukacyjny Perspektywy. Na około 5000 liceów w kraju LO w Białym Borze zajęło 453. miejsce, w województwie zachodniopomorskim uplasowała się na 12. pozycji, a w powiecie szczecineckim wyprzedziło tylko prywatne LO ze Szczecinka.
Radość z sukcesu jest tym większa, że od dwóch lat LO nie pojawiło się na liście, ponieważ ranking uwzględnia tylko szkoły, w których maturę zdawało minimum 12 uczniów. Przy ocenie szkół został wzięte pod uwagę trzy kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Ponieważ szkoła nie miała laureatów olimpiad, za pierwsze kryterium nie otrzymało punktów. O wysokiej pozycji szkoły zadecydowały wysokie wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych.
Związek Ukraińców zajmuje się w głównej mierze działalnością edukacyjną i kulturalną. W pomieszczeniach ZUwP w Koszalinie przy ul. Piłsudskiego 6/1 odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku lekcje języka ukraińskiego oraz religii. Zajęcia z języka ukraińskiego prowadzi nauczycielka Wira Kowalczyk-Hryckowian, a religii siostry zakonne.
Nasza działalność skupia się na podtrzymaniu tradycji, kultury przodków, nauce języka młodego pokolenia. Jesteśmy organizatorem imprez kulturalnych znanych nie tylko w naszym regionie, ale poza granicami kraju min.: Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych w Koszalinie, Wieczory Kolęd (polsko- ukraińsko- niemieckie) w Białym Borze, Spotkania Kultur w Koszalinie i inne. W regionalnych audycjach radiowych nadawane są programy dla mniejszości narodowych m.in. w Polskim Radio Koszalin S.A., zaś przedstawiciele Związku zasiadają w radach programowych mediów publicznych.
Koszaliński oddział ZUwP liczy 9 kół, w miejscowościach gdzie znajdują się większe skupiska mniejszości ukraińskiej, takich jak Koszalin, Szczecinek, Biały Bór, Kołobrzeg, Świdwin, Charzyno, Wałcz, Przećmino, a od kilku lat nowopowstałe koło w Bielicy. W regionie koszalińskim mieszka kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, a w samym Koszalinie około dwóch tysięcy.