W Galerii Jednego Obrazu będzie można zobaczyć obraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie - „Dzieci góralskie. Przysięga na szarotkę”, Wojciecha Gersona z 1867 roku. Wernisaż i odsłonięcie obrazu nastąpi 8 listopada 2012, godz. 17.30 w siedzibie Muzeum w Koszalinie
Wojciech Gerson (1831-1901) to polski malarz, rysownik-ilustrator, pedagog, krytyk sztuki, publicysta, tłumacz. Jeden z czołowych przedstawicieli akademizmu i realizmu w polskim malarstwie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku.
Malarska twórczość Wojciecha Gersona zajmuje szczególne miejsce w dziejach sztuki polskiej. Artysta był jednym z pierwszych malarzy bojowników o polskie malarstwo narodowe, a twórczość swoją traktował jako powinność wobec narodu. Niezwykle różnorodna i bogata sztuka Gersona przesiąknięta jest patriotyzmem i troską o zachowanie narodowej kultury.
Takie pojmowanie malarstwa zrodziło się na gruncie dzieciństwa i wczesnej młodości artysty. Początki działalności artystycznej Gersona przypadają bowiem na okres po upadku powstania listopadowego i rosyjskich represji – terroru, konfiskat, zesłań. Inteligencko-mieszczańskie środowisko, w którym wzrastał, gdzie kultywowano takie cechy jak: religijność, przywiązanie do tradycji wreszcie głęboki patriotyzm mogły tylko wzmagać w młodym artyście owo szczególne pojmowanie sztuki.
Obok dzieł o tematyce historycznej i portretów artysta malował także liczne kompozycje o treści religijnej. W tej dziedzinie był chyba najpłodniejszym artystą w Polsce.
Jednak największym wkładem Gersona jaki wniósł w rozwój polskiej sztuki XIX wieku było utrzymane w realistycznej konwencji malarstwo pejzażowe. W pełni ujawnił to powrót do natury ostatniego okresu twórczości malarza. Wielokrotne wyprawy w Tatry przyniosły wybitne prace ukazujące scenerię gór z ciemnymi wnętrzami lasów, zwaliskami głazów skalnych, z wyschniętymi górskimi strumieniami.
Olbrzymi dorobek malarski Gersona obejmuje kilkaset płócien. Tworzył obrazy o tematyce rodzajowej, pejzaż, kompozycje historyczne, religijne, alegoryczne, portrety oraz akty. Większość z nich charakteryzuje wysoka biegłość warsztatowa, przede wszystkim znakomity rysunek.
Kurator Galerii Jednego Obrazu jest Krystyna Rypniewska. Zapraszamy na wernisaż wystawy do koszalińskiego Muzeum w czwartek, 8 listopada o godz. 17.30.