SG-311 na listę HELCOM została wpisana 1 lipca tego roku. Lista ta jest corocznie publikowania przez Sekretariat Komisji Helsińskiej i zawiera wykaz statków państw regionu Morza Bałtyckiego, które posiadają zdolność zwalczania zanieczyszczeń ropopochodnych na morzu, w tym m. in. statki służb granicznych Estonii, Finlandii i Szwecji. Dla SG-311 to wyzwanie, ale i ogromny prestiż. Jednostka ta na początku 2015 roku została doposażona w sprzęt ratownictwa ekologicznego - zaporę przeciwolejową, która pozwala na ograniczenie mieszania się wody zaolejonej z wodą czystą oraz pozwala na przystąpienie do procesu zbierania zanieczyszczenia i urządzenie do zbierania zanieczyszczeń z powierzchni wody. Od tamtej pory jednostka SG-311 w przypadku wykrycia zanieczyszczenia ropopochodnego na polskich obszarach morskich może samodzielnie lub jako jeden z komponentów, prowadzić akcję zwalczania katastrofy ekologicznej.
Udział sił i środków Morskiego Oddziału Straży Granicznej na rzecz zwalczania zanieczyszczeń środowiska morskiego wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 3 grudnia 2002 roku w sprawie organizacji i sposobu zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na morzu. Zadania realizowane przez Służbę SAR i współdziałające jednostki organizacyjne w zakresie zwalczania zanieczyszczeń na morzu wykonywane są na podstawie „Krajowego Planu Zwalczania Zagrożeń i Zanieczyszczeń Środowiska Morskiego”.
Wręczając flagę HELCOM jednostce SG-311 Marek Reszko powiedział, że jest to bardzo ważne dla Polski, bo zwiększa się liczba statków gotowych do udziału w akcjach zwalczania zanieczyszczeń ropopochodnych na morzu, prestiż naszego kraju „wzrósł w oczach międzynarodowej organizacji jaką jest HELCOM”.