Jak wynika z dotychczas przeprowadzonych kontroli organizatorzy wypoczynku stworzyli prawidłowe warunki sanitarne do wypoczynku dzieciom i młodzieży na terenie woj. zachodniopomorskiego poza nielicznymi wyjątkami.
Na terenie naszego województwa zgłoszonych zostało 1794 turnusy, na których wypoczywać będzie 90392 osoby. (stan na 07.07.2016r.)
W ramach bieżącego nadzoru nad placówkami letniego wypoczynku dzieci i młodzieży sprawowany jest nadzór przez Inspekcję Sanitarną. Do 7 lipca Inspekcja Sanitarna skontrolowała 133 turnusy przeprowadzając w nich 160 kontroli. Za stwierdzone nieprawidłowości osoby odpowiedzialne zostały ukarane mandatami na łączną kwotę 3300 złotych.
6 mandatów karnych na kwotę 1300 złotych wystawiono w pionie Higieny Dzieci i Młodzieży za:
- brak bieżącej czystości w węzłach higieniczno-sanitarnych (brudne umywalki i kabiny natryskowe),
- brak czystości i porządku w pokojach uczestników wypoczynku,
- brudno utrzymane miejsce gromadzenia odpadów komunalnych,
- brudną, zaśmieconą podłogę na której znajdowały się resztki jedzenia,
- niezabezpieczone gniazdka elektryczne,
- trwający remont pomieszczeń sanitarnych w czasie trwania wypoczynku letniego (interwencja)
W pionie Higieny Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku wystawiono 5 mandatów karnych na kwotę 2000 złotych za:
- brudny sprzęt produkcyjny naczynia i urządzenia chłodnicze,
- niewłaściwe warunki i sposób przechowywania żywności,
- brak segregacji żywności w urządzeniach chłodniczych,
- przeterminowane artykuły spożywcze,
- brak środków do dezynfekcji rąk i powierzchni,
- w zakładzie stwierdzono niewystarczającą ilość urządzeń chłodniczych w stosunku do zakupionego towaru wymagającego zachowania ciągłości łańcucha chłodniczego,
- podczas produkcji i obrotu żywnością personel kuchni nie przestrzegał podstawowych zasad higieny, pracował w brudnej odzieży ochronnej bez możliwości przebrania w czystą odzież,
Zgłoszono 6 interwencji, z czego dwie uzasadnione i dotyczyły:
- Kolonia w Pogorzelicy dotyczyła złych warunków higieniczno-sanitarnych oraz przepełnionych pokoi. Kontrola potwierdziła zasadność interwencji.
- Kolonia w miejscu zamieszkania tj. Szczecin dotyczyła trwającego remontu pomieszczeń sanitarnych w czasie trwania wypoczynku letniego (pył budowlany, hałas, folie ochronne zabezpieczające zniszczone). Wydano zalecenia zakazujące prowadzenia prac remontowo-budowlanych związanych z hałasem i pyleniem w czasie pobytu dzieci, przeniesienia dzieci do pomieszczeń, które nie są remontowane, dostosowania wykonywanych prac budowlanych do organizacji półkolonii. Zalecenia zostały zrealizowane. Osobę odpowiedzialną za nieprawidłowości ukarano mandatem karnym w wysokości 200 złotych.
Wystąpiło ognisko choroby przenoszonej drogą pokarmową w Kołobrzegu. Chorowało 25 osób w tym 16 osób do lat 14. Przeprowadzone kontrole wykazały zaniedbania w pionie żywienia i w pionie hotelowym a osoby odpowiedzialne (właściciel obiektu i kierownik wypoczynku) zostały ukarane 4 mandatami karnymi na kwotę 1400 złotych. Dochodzenie epidemiologiczne w toku.
PODSUMOWANIE
W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego zanotowano nieznacznie mniejszą liczbę turnusów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży zgłoszonych na terenie woj. zachodniopomorskiego - 1794 ( 1825 w roku 2015) Jednocześnie zanotowano większą liczbę uczestników wypoczynku w porównaniu z rokiem ubiegłym 90392 ( 81266 w 2015r.).