Biegowy, tragiczny weekend

Autor Art, Fot. FB/Andrzej Lauren 4 Lipca 2016 godz. 10:34
W miniony weekend w regionie odbyło się kilka biegowych imprez. W Sławnie zawodnicy stanęli na starcie XIV Biegu 12 Mostów, a w Jarosławcu na 26. Międzynarodowym Biegu po Plaży. Podczas tego ostatniego biegu doszło do tragicznego zdarzenia. 56-letni biegacz z Bydgoszczy zasłabł na trasie, a następnie podczas lotniczego transport do szpitala w Koszalinie zmarł.

205 zawodników i zawodniczek ukończyło XIV Bieg 12 Mostów ustanawiając nowy rekord startujących. Dystans ok. 7.7 km najszybciej pokonał w czasie -23.09,40 Łukasz Kujawski. Drugi był Ukrainiec Sergii Okseniuk - 23.49,80, a trzeci  jego kolega Rusłan Savchuk (Ukraina) – 23.50,00.  Wśród pań triumfowała Maryna Nemchenko (Ukraina) – 28.11,11 wyprzedzając swoje rodaczki Irinę Bybanak – 28.11,16 i Oksanę Raito 28.27,00.

Natomiast w Biegu po Plaży w Jarosławcu zwyciężył Kenijczyk Dominic Mailu Musyimi. Jego czas to 49.05.  Na miejscach od drugiego do ósmego uplasowali się sami Ukraińcy - drugi był Andrzej Starzyński – 49.10, a trzeci  Wasyl Kowal – 49.19. Dziewiąty był drugi z Kenijczyków Boniface Wambua Nduva – 51.16, a dziesiąty pierwszy z Polaków Bartosz Majorczyk 55.22.
Wśród kobiet w znakomitym stylu triumfowała Ewelina Paprocka GKS Tęcza (POL) 57.53 (zajmując jednocześnie bardzo wysokie 12. w klasyfikacji ogólnej). Drugie miejsce wywalczyła kolejna reprezentantka naszego kraju Agnieszka Gortel-Maciuk w czasie 58.31, a trzecia była Ukrainka Iryna Rybnyak – 58.35.
Na mecie sklasyfikowano 709 zawodników i zawodniczek (ubiegłoroczny rekord wynosi 793 biegaczy). Bardzo dobrze spisała się sławieńska sztafeta Urzędu Miasta (Edyta Szczygielska, Marcin Bojaryn, Krzysztof Kowalczyk) zajmując wysokie trzecie miejsce wśród jedenastu startujących zespołów.

Podczas biegu  doszło do tragicznego zdarzenia. Około 5 kilometrów po starcie zasłabł 56-letni biegacz z Bydgoszczy. Zawodnikiem natychmiast zajęli się ratownicy medyczni. Ściągnięto śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który miał przetransportować mężczyznę do szpitala w Koszalinie. Niestety biegacz podczas transportu zmarł. To już drugi w ostatnim czasie taki przypadek. W kwietniu ubiegłego roku, podczas Memoriału Winanda Osińskiego w Szczecinku, tuż przed metą zmarł 37-letni mężczyzna.