Badanie, które przeprowadzone zostało 15 kwietnia 2016 r. w trakcie europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich, wykazało minimalną obecność w organizmie zawodnika zabronionej substancji - Meldonium. Tego rodzaju okoliczność może skutkować orzeczeniem przez odpowiedni organ Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej naruszenia przepisów antydopingowych.
Zawodnik podjął już czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy – zawnioskował o przeprowadzenie badania próbki „B” oraz dostarczenie pełnego laboratoryjnego pakietu dokumentów dotyczących próbki „A” i „B”.
Jednocześnie Polski Związek Zapaśniczy czuje się zobowiązany do zasygnalizowania jednej istotnej kwestii. Wykryta w organizmie Zawodnika substancja znajduje się na Liście Substancji i Metod Zabronionych WADA od 1 stycznia 2016 r. W związku z brakiem jednoznacznych i szczegółowych dowodów naukowych potwierdzających wpływ stosowania substancji na wynik sportowy oraz okresu, w którym substancja ta może pozostać w organizmie sportowca go stosującego, Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) 13 kwietnia 2016 r. wydała zalecenia jak postępować w tego rodzaju sprawach. W zaleceniach podkreślono, że w związku z w/w okolicznościami konieczne jest zastosowanie szczególnej ostrożności w określaniu nakładanych na zawodników konsekwencji. W określonych przypadkach postępowanie może zostać zawieszone do czasu ogłoszenia wyników badań naukowych zleconych przez WADA.
W oparciu o powyższe Polski Związek Zapaśniczy pragnie wyjaśnić, iż w sprawie Magomedmurada Gadżijewa na tym etapie doszło do poinformowania zawodnika o wykryciu substancji zabronionej, co wiążę się z przedstawieniem zarzuty naruszenia przepisów
antydopingowych, jednakże samo postępowanie dyscyplinarne, z uwagi na wykryte stężenie substancji zabronionej, zostało zawieszone przez Międzynarodową Federację Zapaśniczą, do czasu przedstawienia przez WADA wyników szczegółowych badań naukowych dotyczących wykrytej substancji – Meldonium. W konsekwencji zawodnik obecnie uprawniony jest do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym.
Polski Związek Zapaśniczy podjął dalsze działania wyjaśniające, a sprawa została przekazana przez Zawodnika, do analizy kancelarii prawa sportowego DAUERMAN, specjalizującej się w antydopingowych postępowaniach dyscyplinarnych.
Mając na uwadze powyższe Polski Związek Zapaśniczy informuję, że do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności faktycznych sprawy i wydania oficjalnej decyzji dyscyplinarnej przez Międzynarodową Federację Zapaśniczą wstrzymuje się od dalszego jej komentowania.
Oświadczenie podpisał sekretarz generalny Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Głaz.