Organizacja istnieje w Polsce już 150 lat. Koszaliński Oddział został utworzony w 1976 roku jako Zarząd Wojewódzki.. Od samego początku działalności oddziału, członkowie nawiązali współprace z Urzędem Miejskim oraz ówczesnym Wojewodą Koszalińskim. TOZ był w tamtych latach inicjatorem utworzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koszalinie.
W 2009 roku Urząd Miejski powierzył Towarzystwu prowadzenie koszalińskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Obecny zarząd czyni wszelkie starania, aby zaufania tego nie zawieść i stworzyć schronisko bliskie wzorcowemu. W schronisku przebywa aktualnie 220 psów i 60 kotów. Wszystkie przyjmowane zwierzęta są pod nadzorem lekarza weterynarii. Oprócz prowadzenia schroniska Towarzystwo koszalińskie prowadzi działalność mającą na celu zmniejszenie populacji kotów przez prowadzenie sterylizacji. Działalność ta jest możliwa dzięki finansowaniu przez Urząd Miejski. Sterylizacja dotyczy kotów miejskich wolno żyjących jak i tych trafiających do schroniska. Dużą rolę przy tej akcji odgrywają społeczni opiekunowie kotów, których Towarzystwo zarejestrowało na terenie Koszalina ponad 100. Osoby te pomagają w wyłapywaniu kotów i dostarczeniu i dostarczeniu na zabieg oraz je dokarmiają.
Opiekunom kotów TOZ udziela pomocy w postaci zakupu karmy. Jednym z wielu zadań statutowych Towarzystwa jest zapobieganie okrucieństwu wobec zwierząt, co czyni poprzez liczne interwencje prowadzone przez inspektorów przy współpracy ze Strażą Miejską i Policją. Drastyczne sprawy kierowane są na drogę sądową. Najczęściej spotykane zaniedbania wobec zwierząt, szczególnie psów, to: dziurawe budy, trzymanie na krótkich łańcuchach, brak wody oraz nie właściwe żywienie czy wręcz głodzenie. Często latem TOZ otrzymuje sygnały o porzuconych psach lub wyrzuconych z samochodu. W czasie wakacji wzrasta liczba niechcianych zwierząt. Efektem takiego postępowania są "pękające w szwach" schroniska dla zwierząt, błąkające się po lasach i miastach zwierzęta domowe bez opieki, przywiązywane do drzew i umierające z głodu. To w dużej mierze dzięki Państwa darowiznom, dzięki odpisanemu z podatku procentowi możemy pomagać braciom mniejszym. Pomóżcie nam Pomagać. Zwierzęta nie zasługują na takie okrucieństwo, jakiego często doznają ze strony człowieka. Ratujemy wszystkie. I te domowe i te dzikie.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami jest organizacją pożytku publicznego. Od 1864 r. pomaga zwierzętom okrutnie potraktowanym przez ludzi.
Jak przekazać 1%?
KONIECZNE JEST DOPISANIE ODDZIAŁ W KOSZALINIE – BRAK TEGO DOPISKU SPOWODUJE, ŻE ŚRODKI POZOSTANĄ W WARSZAWSKIM TOZ