Dokładnie sto lat temu urodził się Gracjan Bojar-Fijałkowski.
Był pisarzem, historykiem, badaczem słowiańskiej przeszłości Polski i okresu hitlerowskiej okupacji. W czasie II wojny światowej walczył jako oficer Wojska Polskiego, później zaś jako partyzant Armii Krajowej. Za te działalność został osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Te wydarzenia miały duży wpływ na jego twórczości naukową i literacką. Wiele lat poświęcił pracy badawczej, czego efektem były m.in. publikacje dotyczące okresu wojennego – „Powrót z tamtego brzegu”, „Powilcze”, a także historii Pomorza – „Święty Otton z Bambergu” czy „Mury Drahimia”.
Zajmując się dziejami Pomorza, zafascynowany był słowiańską przeszłością tego obszaru, co zaowocowało wieloma książkami z legendami i podaniami. Jego zbiory legend doczekały się kilkunastu wydań. „Wróżba Swantewita”, „Szczęście pod jaskółczym gniazdem”, „Legendy koszalińskiego grodu”, „Legendy znad drawskich jezior” czy też „Legendy spod słowińskiej checzy” ciągle są wypożyczane przez młodych czytelników.
Zmarł 22 grudnia 1984 roku w Koszalinie.
Z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza
Koszalińska Biblioteka Publiczna przygotowała kilka wydarzeń.
26 października, o godzinie 11.00 w Galerii Region ogłoszone zostaną wyniki i rozdane nagrody Powiatowego Konkursu Plastycznego „Ilustrujemy legendy Gracjana Bojara Fijałkowskiego”.
W sali konferencyjnej dr Kazimiera Wołos, etnografka, mówić będzie o pomorskich legendach.
6 grudnia, o godzinie 17.00 w sali kinowej KBP odbędzie się promocja nowego wydania pomorskich legend Gracjana Bojara Fijałkowskiego pt. „O księżniczkach, zbójcach, karzełkach i...” a następnie spotkanie z córką pisarza, Anną Bojar Fijałkowską.
20 grudnia, o godz. 19.00 w Teatrze Propozycji „Dialog” rozpocznie się spektakl w oparciu o tekst Gracjana Bojara Fijałkowskiego „Powrót z tamtego brzegu”
Od 29 października Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów szkól podstawowych na lekcje biblioteczne poświęcone postaci Gracjana Bojara Fijałkowskiego i jego twórczości - terminy lekcji można uzgadniać z Działem Informacji pod numerem telefonu 94 348 15 69
I jeszcze jedno zaproszenie. Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod jaskółczym gniazdem” Grabówko 1, 76-004 Sianów, zaprasza dzieci na atrakcyjny program edukacyjno – wychowawczy w oparciu o baśnie, legendy i podania ludowe Pomorza Zachodniego. Uzgadnianie terminów zajęć pod nr telefonu tel. 602 501 449 .