Wigilia w tym roku przypada w środę, 6 stycznia 2013 roku. W tym dniu obowiązuje ścisły post. Wieczorem rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Wśród 12 potraw, do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Posiłek rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego. Potem wszyscy składają sobie życzenia, nie ma jednak opłatka, lecz prosfora – pszenny chleb.
Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Powieczeria", czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. W centralnej części kościoła na stoliku o nazwie „tetrapod" ustawiona jest ikona i krzyż. Obok, w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.
W pierwszy dzień Świąt na zakończenie Eucharystii kapłan czyni na czołach wiernych znak krzyża poświęconym olejem. Następnie podzielone chlebki polewa się oliwą i rozdaje każdemu uczestnikowi Liturgii.
Na terenie dawnego województwa zachodniopomorskiego znajduje się kilkanaście parafii greckokatolickich skupionych koszalińskim dekanacie, gdzie odprawiane są w tym czasie nabożeństwa.
W Koszalinie, w środę 6 stycznia 2013 r. o godz.21.00 wierni Cerkwi Greckokatolickiej wraz z księdzem Mitratem Bohdanem Hałuszką, proboszczem koszalińskiej parafii świętować będą Poweczeria Wełyke (nabożeństwo wieczorne) oraz Pasterkę, zaś w czwartek 7.I.br., czyli w pierwszy dzień świąt o nabożeństwo odbędzie o godz.9.30.
Zaś we piątek, czyli drugi dzień świąt proboszcz będzie odprawiał mszę o godz.9.30 oraz o godz.18.00. Natomiast w trzeci dzień świąt, czyli w sobotę msza będzie odprawiana o godz.9.30.
Cerkiew w Koszalinie znajduje się przy ul. Niepodległości 24-26.