Spośród laureatów poszczególnych kategorii oraz firm nominowanych do nagrody, Kapituła Konkursu wybrała również Firmę Roku 2015. Tytuł i nagroda powędrowały w tym roku do firmy KOSPEL SA z Koszalina. To jeden z największych w Europie producentów podgrzewaczy wody i elektrycznych kotłów centralnego ogrzewania. Została założona w 1990 roku. Dzisiaj firma zatrudnia w trzech nowoczesnych zakładach produkcyjnych ponad 400 pracowników. Jej produkty znane są nie tylko w większości krajów europejskich ale również w Azji i Afryce. Korzysta z nich już przeszło 5,5 miliona użytkowników.
Nagroda za Produkt Roku trafiła do firmy Asprod Sp. z o.o., z Klinisk Wielkich za „Produkty wytworzone z wykorzystaniem technologii odroczonego wypieku”. Firma jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła do produkcji technologię LAF – Obniżona Aktywność Drożdży, opierającą się na odroczonym wypieku pieczywa. Obejmuje ona metody przygotowania i utrwalania kęsów ciasta, które można wypiekać w czasie regulowanym w zależności od potrzeb, w piekarni bądź w sklepach firmowych o każdej porze dnia, 7 dni w tygodniu. Pieczywo wypiekane jest z surowego, a nie mrożonego ciasta - bezpośrednio w miejscu sprzedaży.
W kategorii Usługa Roku zwyciężyły „Instalacje grzewcze w budownictwie wielorodzinnym z wykorzystaniem mieszkaniowych stacji ciepła typu Logoterma przy wykorzystaniu zestawu montażowego pod nazwą << Zespół przyłączeniowy mieszkaniowych stacji ciepła dla potrzeb co. i cwu>>”, świadczona przez Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane Askaldowicz ze Szczecina. Usługa wykorzystuje rozwiązanie opracowane przez właściciela i pracowników firmy, które zostało opatentowane i jest przeznaczone do stosowania w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym w systemach grzewczych z decentralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej poprzez zamontowanie mieszkaniowych stacji ciepła, z opomiarowaniem poboru energii cieplnej dla potrzeb c.o. i c.w.u. oraz wody zimnej lokali mieszkalnych.
Inwestycja Roku to popularna Stara Rzeźnia w Szczecinie, czyli „Przebudowa budynku obory w dawnym zespole rzeźni miejskiej na Łasztowni ze zmianą sposobu użytkowania na cele biurowe oraz usługowe w zakresie gastronomii, kultury i handlu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Inwestycja przeprowadzona przez firmę CSL Internationale Spedition Sp. z o.o., ze Szczecina polegała na renowacji i adaptacji nieużytkowanego zabytkowego obiektu, będącego w bardzo złym stanie technicznym pod działalność gospodarczą, społeczną i kulturalną. Zwiększyło to atrakcyjność miasta oraz przywróciło walory zabytkowej zabudowy. Obiekt jest elementem zespołu historycznej rzeźni miejskiej zlokalizowanej na terenie Łasztowni, wpisanej do Rejestru Zabytków Województwa Zachodniopomorskiego.
Konkurs Gospodarczy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego funkcjonuje od 1992 r. Jest jednym z najstarszych, nieprzerwanie trwających konkursów w naszym województwie i jednocześnie wydarzeniem podsumowującym najważniejsze regionalne inicjatywy o charakterze gospodarczym.
Wcześniej rozstrzygnięty został Konkurs Animator Regionalnej Przedsiębiorczości, który ma na celu wyróżnienie osób lub instytucji, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością w dziedzinie rozwoju i promocji zachodniopomorskiej przedsiębiorczości.
Marszałek Województwa przyznał ten tytuł firmie Faymonville Polska Sp. z o.o. z Łozienicy w gminie Goleniów. Faymonville jest jednym z wiodących producentów naczep produkowanych według ściśle określonych kryteriów klienta, służących do wszelkiego transportu wychodzącego poza standardy. To belgijska firma rodzinna z 50-letnią tradycją, która w 2005 r. uruchomiła fabrykę naczep w Goleniowskim Parku Przemysłowym, rozbudowaną dwukrotnie w tym okresie. Obecnie firma produkuje w halach o pow. 17 tys. m2 i zatrudnia ok. 140 osób. Firma angażuje się w wiele inicjatyw społecznych w gminie Goleniów. Prowadzi również szeroką działalność promocyjną, wspierając pozyskiwanie nowych inwestorów na terenie Pomorza Zachodniego.