Ustawowym zadaniem Policji jest między innymi podejmowanie działań zmierzających do zapobiegania popełnianiu przestępstw. Dlatego policjanci z koszalińskich jednostek stale organizują, czy przyjmują zaproszenia na spotkania, gdzie uświadamiają uczestników oraz przekazują im ostrzegawcze informacje, jak nie stać się ofiarą przestępstw, a szczególnie oszustw.
Policjanci w trakcie wizyty osób niesłyszących z Polskiego Związku Głuchych przekonywali, że sprawcy wykorzystują więzi rodzinne, dobroć i łatwowierność pokrzywdzonych, by wyłudzić od nich posiadane oszczędności. Wskazywali, jakimi metodami najczęściej posługują się przestępcy i radzili, jak uchronić się przed utratą pieniędzy. Ostrzegali też, że osoby o nieuczciwych zamiarach potrafią podszywać się pod różnego rodzaju przedstawicieli instytucji publicznych, urzędów, a nawet policjantów, czy innych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni, uważni i potrafili w konkretnych sytuacjach być asertywni. Tylko taka postawa da im gwarancję tego, że nie staną się ofiarami osób nieuczciwych, oszustów czy złodziei.
Widząc potrzebę stałej edukacji wspomnianego środowiska policjanci obecnym na zajęciach osobom opowiadali o aktualnie wykorzystywanych przez oszustów „legendach„ , o historiach, pod pretekstem których pukają do drzwi. Policjanci przestrzegali przed osobami i ofertami, co do których tożsamości, czy wiarygodności, seniorzy nie mają pewności. Zapewniali, że najprostszym sposobem pozbycia się natrętnego akwizytora, czy innej nieznanej osoby, jest nie wpuszczanie za próg domu.
Kolejnym bardzo ważnym tematem, który został poruszony podczas spotkania było bezpieczeństwo na drodze. Policjanci przypomnieli o niedawno zmienionych przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym, która nakłada na wszystkich pieszych obowiązek poruszania się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym z obowiązkowymi elementami odblaskowymi na odzieży. Przestrzegali, ze pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie na czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do potrącenia pieszego.
Udział w spotkaniu wziął tłumacz języka migowego, który na bieżąco tłumaczył wszystkie treści przedstawiane przez policjanta.