Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, reprezentującym interesy 16 województw. Jego inicjatorem był Jan Olbrycht - Marszałek Województwa Śląskiego, który zwołał pierwsze posiedzenie Konwentu w grudniu 1998 roku. W posiedzeniach Konwentu oprócz marszałków, udział biorą także inni przedstawiciele samorządów lokalnych, reprezentanci administracji rządowej, jak również przedstawiciele instytucji centralnych. Podczas obrad analizuje się propozycje zmian w ustawach i innych przepisach, jak również omawia się aktualne problemy Samorządów Województw. Tak skoordynowana współpraca między województwami przyczynia się do bardziej sprawnego i zrównoważonego zarządzania w skali całego kraju.
Każde spotkanie marszałków kończy się wypracowaniem wspólnych stanowisk, którego akceptacji wszystkich województw, przekazywane są następnie urzędom oraz instytucjom centralnym, posłom i senatorom RP. Niejednokrotnie, przyjęte stanowiska przyczyniły się do zmian zarówno organizacyjnych jak i ustawodawczych w sprawach dotyczących zadań i problemów samorządów województw.
Zadaniem Konwentu jest również podejmowanie wszelkich starań, służących efektywnemu wdrażaniu polityki rozwojowej i prospołecznej, a prezydencja poszczególnych regionów każdorazowo wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za trafność i pomyślność podejmowanych decyzji. Obradom konwentu, które odbywają się na terenie danego województwa, przewodniczy marszałek danego województwa, a jego kadencja trwa pół roku. Po jej upływie symboliczną buławę marszałkowską przekazuje się kolejnemu marszałkowi województwa w kolejności alfabetycznej.