Za wykonanie projektu oraz nadzór inwestorski odpowiada poznańska firma Demiurg sp. z o.o. Za te usługę Komenda Miejska Straży Pożarnej zapłaci 172 tys. zł. Natomiast sama budowa ma wynieść około 12 mln zł.
- Ideą projektu było stworzenie prostego, czytelnego układu funkcjonalnego i ubranie go w ciekawą formę architektoniczną. Na nowoczesną bryłę budynku składają się cztery proste, jednolite segmenty. Całość założenia od strony skrzyżowania ulic Monte Cassino i Juliana Fałata zamyka najwyższa bryła - dominanta przestrzenna pełniąca funkcję wspinalni, na której szczycie znajduje się maszt antenowy -
informuje portal strażacki.pl przedstawiciel firmy Demiurg.
Budynek strażnicy podzielony został na następujące na części: strefa ogólnodostępna z parkingiem dla interesantów, pomieszczenia administracyjno – biurowe, podział bojowy z zapleczem sanitarnym, garaże, magazyny i warsztaty oraz zaplecze sportowe.
Strefa ogólnodostępna według projekti składa się z hallu wejściowego z szatnią odzieży wierzchniej, toaletami oraz salami szkoleniowo - konferencyjnymi. Główna hala garażowa została zaprojektowana w układzie dwurzędowym, na 12 stanowisk dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Szybki dostęp do wozów z części sypialnianej podziału bojowego, zapewni ześlizg zlokalizowany w centralnej części piętra budynku i prowadzący do korytarza w sąsiedztwie garażu.
Część podziału bojowego jest dwukondygnacyjna. Oddzielna bryła piętra podzielona została funkcjonalnie na część biurową oraz część do czuwania i wypoczynku. Na dachu budynku biurowego przewiduje się montaż instalacji z modułów fotowoltaicznych oraz instalacji solarnej. Koncepcja strażnicy jest przygotowana z myślą o 50 strażakach.
Zaplecze sportowe zaprojektowano w postaci boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 24 m x 44 m, o nawierzchni sztucznej wraz z wyrysowanymi liniami do gier zespołowych. Dodtakowo e sterfie ma znaleźć się także bieżnia dwutorowa o długości 100 (wraz z dwoma placami- startowym i końcowym o dł. 10 m i 3 m) metrów i wieżą wspinalni z dobiegiem o długości 30 m.
Wykonawca projektu został wybrany w wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego, w którym udział wzięło 4 oferentów. Kryteriami oceny były w 70 % cena i w 30 % ocena koncepcji wstępnej pod kątem funkcjonalności strażnicy, jej efektywności energetycznej oraz walorów architektonicznych.
Jak, Wam - Drodzy Czytelnicy, podoba się projekt nowej strażnicy?