Od momentu podpisania umowy na wsparcie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 wystarczyło siedemnaście miesięcy, aby zakończyć uczelnianą inwestycję. Otwarcie Centrum, z udziałem marszałka Olgierda Geblewicza oraz rektora Edwarda Włodarczyka, odbyło się w piątek, 27 listopada br.
Centrum, które funkcjonować będzie przy Wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia to jedna z najnowocześniej wyposażonych jednostek prowadzących badania naukowe z zakresu kultury fizycznej, sportu i medycyny sportowej. W skład jego wchodzą doskonale wyposażone cztery laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii oraz kinezjologii z biomechaniką. Na potrzeby badawcze zaadoptowano przede wszystkim budynek przy ul. Narutowicza 17 C. Koszt całkowity projektu wyniósł 10,8 miliona złotych, z czego 6,8 miliona to unijne dofinansowanie. Inwestycja, która rozpoczęła się w czerwcu ub.r. zrealizowała założenia 1 Osi Priorytetowej RPO WZ na lata 2007-2013 „Gospodarka - Innowacje - Technologie”.
- Jak widać Centrum to miejsce, w którym nauka i praktyka idą w parze. Ten projekt jest unikatowy oraz innowacyjny, bowiem znajduje zastosowanie w życiu codziennym. Tu spotyka się bowiem port, gospodarka i przedsiębiorczość. Te elementy sprawiły, że zdecydowaliśmy się wesprzeć uniwersytecką inwestycję - zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Nowa infrastruktura umożliwi prowadzenie badań naukowych na rzecz gospodarki, wypracowywanie nowych rozwiązań technologicznych dla zastosowania genetyki w sporcie, na badania na materiale biologicznym i chemicznym oraz badania z człowiekiem (np. badania wysiłkowe), a także na wzmocnienie powiązań pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim a przedsiębiorstwami, czy ugruntowanie pozycji uczelni jako partnera w międzynarodowych projektach naukowo-badawczych.
- Stworzyliśmy produkt, który podnosi potencjał badawczy i naukowy naszej uczelni. Kiedy w październiku 2012 roku przejmowaliśmy budynek, nikt nie przypuszczał, że dobrniemy do pomyślnego finału. Dziś możemy być dumni z inwestycji w człowieka, naukę, sport i gospodarkę - podkreślił rektor uczelni prof. Edward Włodarczyk.
Powstanie Centrum jest pokłosiem badań realizowanych przez zespół naukowców, które dotyczą genów kodujących białka kolagenowe. Naukowcy z US realizują ten projekt w kooperacji z czołowymi ośrodkami naukowymi zajmującymi się tą tematyką, między innymi z RPA, Australii czy USA. Wyniki prowadzonych badań znajdą szerokie zastosowanie w medycynie i traumatologii, ale także w przemyśle farmaceutycznym, a nawet obuwniczym.
- Dzięki nowej infrastrukturze wzmocnimy nasze kontakty z klubami sportowymi i reprezentacjami narodowymi - przekonywał dziekan Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia US prof. Jerzy Eider. - Już teraz z pytaniami o współpracę zwracają się do nas zakłady mięsne czy domy starości, bowiem sprzęt, jakim dysponujemy pozwoli na wykonywanie badań tym zakresie na najwyższym światowym poziomie - dodał koordynator projektu prof. Paweł Cięszczyk.
Inauguracji funkcjonowania uniwersyteckich laboratoriów towarzyszyło zwiedzanie obiektu. Goście mogli również sprawdzić możliwości nowego sprzętu. Działanie nowoczesnych urządzeń wypróbował mistrz Europy z 2002 roku w Wiedniu w biegu na 800 metrów Paweł Czapiewski.