Rekordy padały nocą!

Autor Artur Rutkowski 26 Października 2015 godz. 6:51
Biegacze pod osłoną nocy uczestniczyli już w piątej edycji Nocnej Ściemy. Na starcie stanęło, aż 800 uczestników, którzy biegali na dystansie maratonu i pół maratonu. W tegorocznej edycji nie brakowało rekordów świata!

Nocna Ściema to  znana marka zarówno w Koszalinie, jak i w całej Polsce. Osoby, które uwielbiają  aktywny tryb życia przyjeżdżają do naszego miasta z całego kraju. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy, uczestnicy mogą z powodzeniem bić swoje rekordy życiowe oraz rekordy świata na dystansach maratonu oraz półmaratonu.

Imprezę komentował jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych głosów imprez biegowych w całym kraju. Mowa oczywiście o Romanie Tobali.

Na dystansie maratonu wśród panów padło, aż pięć rekordów globu. Najszybszym na dystansie  42.195 km biegaczem okazał się Dmytro Kononov z Kalisza, który na podium stanął razem z Jarosławem Janickim z Gryfina i Radosława Selke z Milanówka, tuż za wspomnianą trójką znalazł się Artur Karcz z Mrzeżyna i Robert Derka ze Świnoujścia. Jednym z największych "przegranych" można nazwać Przemysława Kociubę ze Szczecina, któremu do pobicia światowego rekordu brakło zaledwie jednej sekundy!

Kategorię pań zdominowały szczecinianki, które zajęły wszystkie miejsca na podium. Najszybsza Ewa Huryń poprawiła światowy rekord, tuż za nią znalazły się Agnieszka Walczak i Danuta Kłaczyńska.

Dystans półmaratonu wygrał mieszkaniec Koszalina Mateusz Witkowski, który wyprzedził Bartłomieja Osiora z Wydmina i Sylwestra Szymańskiego ze Szczecinka. Natomiast wśród pań triumfowała Beata Pokrzywińska-Osio z Wydmin, a za nią uplasowały się Magdalena Witkiewicz z Białogardu i Ania Karolak ze Słupska.  Warto dodać, że na tym dystansie padło ponad 400 światowych rekordów.

Dodajmy, że od 13 kwietnia 2003 roku oficjalny Rekord Świata na królewskim dystansie wśród kobiet należy do Pauli Radcliffe, która przebiegła maraton w Londynie w 2 godziny 15 minut 25 sekund. Wśród mężczyzn rekord ten wynosi 2 godziny 2 minuty 57 sekund, a został ustanowiony 28 września 2014 roku w Berlinie przez Kenijczyka Dennisa Kimetto.

W półmaratonie Rekord Świata wśród kobiet należy do Florence Jebet Kiplagat (1h05'09" ustanowiony 15 lutego 2015r. w Barcelonie), wśród mężczyzn do Zersenay Tadese (58'23" ustanowiony 21 marca 2010r. w Lizbonie).

Nocna Ściema jest biegiem na dystansie maratonu (42.195km) oraz półmaratonu (21.097km). Kolejna edycja już za rok!