. Co to jest WZW typu B?
Najczęstszą wirusową chorobą wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli tzw. „żółtaczka wszczepienna” lub „żółtaczka zakaźna typu B”3. Wywołuje ją wirus WZW typu B (HBV), który jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV4. Z wirusem WZW typu B mamy do czynienia częściej, niż się nam może wydawać, ponieważ 1 na 100 zdrowych Polaków jest jego nosicielem5, a liczba zakażeń tym typem wirusa w Polsce należy do najwyższych w Europie6.W 2015 r. odnotowano znaczny wzrost zakażeń WZW typu B. Według danych PZH, w okresie od stycznia do sierpnia 2015r. odnotowano około 900 więcej nowych przypadków zakażeń WZW typu B niż w analogicznym okresie poprzedniego roku7.
2. Gdzie i jak można się zakazić WZW typu B?
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo można zakazić się wirusem WZW typu B, który przenoszony jest między ludźmi drogą związaną z naruszeniem ciągłości tkanek, nazywaną drogą krwi5. Najczęstszą drogą zakażenia wirusem jest kontakt z zakażoną krwią np. w trakcie zabiegów medycznych, poprzez kontakt z raną ciętą, podczas pobierania krwi do badania, podczas transfuzji krwi oraz w czasie zabiegów stomatologicznych3. Także zakażona matka może podczas porodu przekazać wirusa noworodkowi. Do zakażenia wirusem może dojść również podczas zabiegów kosmetycznych np. przekłucia uszu, wykonania tatuażu, pedicure’u oraz podczas wizyty u fryzjera5. Czynnikiem ryzyka może być także używanie pożyczonej golarki, szczoteczki do zębów, jeśli zostały one skażone krwią8.
3. Jakie są objawy choroby i konsekwencje rozwoju WZW typu B?
Typowe Objawy towarzyszące rozwojowi WZW typu B mogą utrzymywać się do kilku tygodni i obejmują zżółcenie skóry oraz białek oczu, a mocz przybiera barwę piwa8. Objawy niespecyficzne to uczucie ogólnego osłabienia i zwiększonej męczliwości, pojawienie się nudności, wymiotów i bólu brzucha8. Zakażenie wirusem WZW typu B może prowadzić do wystąpienia nadostrego zapalenia wątroby, marskości i niewydolności wątroby3. Na świecie Ponad 780 000 osób rocznie umiera w wyniku schorzeń spowodowanych zakażeniem wirusem WZW typu B9.
4. Co WZW typu B ma wspólnego z rakiem wątroby?
Od kilku lat WHO podkreśla, że wirus HBV jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym, który może odpowiadać nawet za 80 proc. przypadków raka wątrobowo-komórkowego2,8. U około 20-30 proc. dorosłych, przewlekle zakażonych wirusem WZW typu B, rozwija się rak wątrobowo-komórkowy8. Niestety, rak rozwija się bardzo szybko, a ze względu na ograniczony dostęp do diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B, wiele osób dowiaduje się o chorobie zbyt późno i terapia staje się mało skuteczna8. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo komórkowego, a jego skuteczność wynosi 95 proc8.
5. Jak mogę chronić się przed WZW typu B?
Najczęściej zalecaną metodą zapobiegania zakażeniom wirusami WZW typu B i typu A jest szczepienie ochronne, cechujące się bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa i skuteczności8.Jak wszystkie szczepionki, szczepionka przeciwko WZW typu B może powodować przejściowe działania niepożądane (najczęstsze z nich to ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, zmęczenie, drażliwość i ból głowy), choć nie u każdego one mogą wystąpić4,6. Szczepienie przeciwko WZW typu B to pierwsze szczepienie w profilaktyce onkologicznej, które pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo komórkowego8.Od 1982 r. na świecie podano już ponad miliard dawek szczepionek przeciwko WZW typu B9. W Polsce znacząco zmniejszyła się zapadalność na WZW typu B po wprowadzeniu w 1994 r. obowiązkowego szczepienia niemowląt przeciwko temu typowi wirusa (w 1994 r. na WZW typu B zachorowało ok. 28 osób na każde 100 tys. Polaków, natomiast w 2013 r. choroba dotknęła jedynie 4 osoby spośród każdych 100 tys. osób)10,7. Dlatego też taką opcję ochrony przed WZW typu B mogą rozważyć wszystkie osoby urodzone przed 1994 r.10. Ponad 60 proc. osób zainfekowanych wirusem WZW typu B zostaje nim zakażonych w placówkach medycznych, dlatego warto skorzystać z takiego szczepienia planując poddanie się zabiegom medycznym6. Podczas trwania Żółtego Tygodnia warto skorzystać ze szczepień przeciwko WZW typu B oraz rozważyć szczepienie przeciwko WZW typu A, nazywanego potocznie „żółtaczką pokarmową”11.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.zoltytydzien.pl