507 osób wystąpiło do Prezesa IPN o wydanie decyzji, która otwiera drogę do starania się o status działacza opozycji antykomunistycznej / osoby represjonowanej. Decyzje otrzymało już 30 pierwszych osób. To dane z pierwszego miesiąca obowiązywania ustawy opozycyjnej.
Najwięcej wniosków zostało złożonych w Warszawie (125), w Gdańsku (48) ) i Katowicach (46). Najmniej wniosków (osiem) jest w Kielcach.
Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych weszła w życie 31 sierpnia br. Zakłada ona możliwość niesienia realnej pomocy tym osobom represjonowanym i działaczom opozycji antykomunistycznej, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Decyzja o przyznaniu pomocy finansowej należy do szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych. Świadczenie pieniężne w wysokości 400 zł miesięcznie ma być przyznawane osobom spełniającym odpowiednie kryteria dochodowe.
Decyzja Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej nie jest konieczna do uzyskania potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej, jeśli wnioskodawcy nadano już Krzyż Wolności i Solidarności.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://ipn.gov.pl/opozycja