Dwudniowe forum miało na celu podkreślenie nadchodzących zmian, jakie czekają nasze miasto w najbliższych latach. Potencjał naszego regionu, jeśli chodzi o uwarunkowania klimatyczne, w kontekście odnawialnych źródeł energii oraz powstanie dróg ekspresowych S 6 i S 11, zdaniem prelegentów zmienią w najbliższych latach oblicze Koszalina.
Podczas konferencji podsumowującej I Koszalińskie Forum Gospodarcze padły deklaracje, że nie jest to jednorazowe przedsięwzięcie. Zdaniem organizatorów czyli działaczy Koszalińskiej Izby Przemysłowo – Handlowej wspieranych przez Urząd Miasta i Politechnikę Koszalińską, otwarty dialog pomiędzy władzami, biznesmenami oraz naukowcami, to jedyna słuszna droga, aby miasto mogło rozwijać się wszechstronnie.
- Forum zostało podzielone na dwie części tematyczne – mówi prof. Witold Gulbiński. - Przygotowane były wykłady o energetyce w jej różnych aspektach. Począwszy od energetyki tradycyjnej, skończywszy na termojądrowej. Forum bogate było także w panele dyskusyjne, gdzie były omawiane sprawy dotyczące współpracy nauki z biznesem. Dyskutowaliśmy o tym, jak pozyskiwać środki na unowocześnianie produkcji oraz wprowadzanie nowych produktów. Rozmawialiśmy także o różnego rodzaju bolączkach przedsiębiorców, o utrudnieniach formalnych związanych z ich działalnością. Omówiliśmy pomysły na usprawnienie systemu. Poruszyliśmy także kwestię szkolnictwa zawodowego, które przezywa trudny okres i wiele firm, ma problem z zatrudnieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Konkluzją naszych rozważań, jest swoisty apel o to, aby doprowadzić do reaktywacji szkół zawodowych.
Ponadto forum było okazją do przedyskutowania trudności przedsiębiorców aplikujących o środki unijne. Uczestnicy mogli także zapoznać się z technologiami oraz produktami różnych zakładów pracy w ramach specjalnie przygotowanych dni otwartych. Organizatorzy forum nie zapomnieli o tym, że nadchodzący rok trzyletnich obchodów 750 - lecia Koszalina, będzie skupiony na kulturze.
- Połączenie edukacji kulturalnej z zagadnieniami czysto gospodarczymi może wydać się nieco dziwne, otóż nic bardziej mylnego. Forum dotyczyło związków nauki z biznesem. Należy jednak wspomnieć o tym, że jeśli chcemy, aby studenci pozostali w regionie, to trzeba spowodować, aby poczuli się z nim związani - wyjaśnia Małgorzata Jasińska. - Przygotowaliśmy w tym celu szereg konkursów, m.in. „Byliśmy tutaj” , czyli koszalińskie seflie i w pięciu edycjach przyznaliśmy nagrody ufundowane przez Webski Sklep „Atom”. Ten konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, być może dlatego, że trafnie nawiązaliśmy do trendu uczestnictwa w kulturze droga elektroniczną.
Dwa pozostałe konkursy dotyczyły Hymnu Koszalina oraz stworzenia koszalińskiego Exlibrisu. Ten ostatni okazał się być najtrudniejszym, gdyż spłynęło znacznie mniej prac. Wyróżniono tylko dwie. Obydwa konkursy będą kontynuowane.
Poniżej prezentujemy wnioski z I Koszalińskiego Forum Gospodarczego.
Panel 1 „Energetyka odnawialna, rozproszona i jądrowa.”:
Panel 2 „Nowa perspektywa Unii Europejskiej 2014-2020.”:
Panel 3 „Otoczenie innowacyjnego biznesu - wsparcie dla firm.”:
Wnioski będą podstawą do działań progospodarczych realizowanych przez Koszalińską Izbę Przemysłowo-Handlową, mających na celu rozwój Koszlaina i regionu.