Wernisaż prezentujący nietypowe malarstwo Jana Kantego Pawluśkiewicza odbędzie się 2 października o godzinie 18:00. Ekspozycja pt „Voyage” była już prezentowana m.in. w: Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy i Olsztynie. Składa się zarówno z wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu „Sensy, byty, mary”, ale też najnowszych, z cykli: „Eteryczny realizm” i „Pheniben”.
Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje - wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz - korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji przeżyć, snów, nadziei, obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”. Architektura w obrazach Jana Kantego Pawluśkiewicza ma w sobie elementy nostalgii za czasami, w których ważna była estetyka przedmiotu, a przez to przyjemność obcowania z tzw. „pięknem niezależnym”, zagubionym we współczesnym świecie.
Prace będzie można podziwiać do 1 listopada.
Z kolei wystawa prac młodych twórców ze szkół plastycznych zostanie otwarta 9 października. Koszalinianie będą mieli okazję zobaczyć plon XII Ogólnopolskiego Biennale Rysunku Malarstwa Klas Młodszych Szkół Plastycznych. Prezentowane będą wyróżnione prace laureatów oraz zakwalifikowanych do udziału w wystawie. Na konkurs, którego organizatorem jest Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie nadesłano ponad 700 prac z 36 szkół plastycznych w Polsce.
Dzieła zostały nagrodzone w dwóch kategoriach: rysunku i malarstwa. Jak podkreśla jury: „Tegoroczne Biennale potwierdza ogromne zainteresowanie coraz liczniejszej grupy szkół plastycznych biorących w nim udział. Poziom XII edycji utrzymuje się na podobnym - bardzo wysokim – poziomie, co świadczy o właściwej pracy dydaktycznej. Komisja zauważa, że prezentowane prace charakteryzuje szerokie spektrum poszukiwań plastycznych zarówno warsztatu, jak i sposobów obrazowania w zakresie rysunku i malarstwa, począwszy od mimetycznej kreacji rzeczywistości po próby metaforyczno – symboliczne i abstrakcyjne.”
Wystawa potrwa do 6 listopada.